מהו safe mode, איך מפעילים אותו ובאילו מקרים נדרש לעשות זאת?

מצב safe mode

מצב safe mode בווינדוז הוא מצב בו מערכת ההפעלה נטענת בצורתה הבסיסית, עם הדרייברים של ווינדוז וברירות המחדל שלה. מצב זה "עוקף" תוכנות העולות עם אתחול המחשב ודרייברים שהמשתמש עצמו התקין. מצב safe mode מאפשר למשתמש להיכנס למערכת ההפעלה בצורה בטוחה ולטפל בכל הבעיות המונעות מהמערכת לעבור למצב normal. לאחר שהמשתמש מאתר ומטפל בתקלה במצב זה, הוא מבצע אתחול מחדש ובתום התהליך- מערכת ההפעלה אמורה להיטען במצב noral וללא כל בעיות.

מתי נידרש להפעיל מצב זה

מצב safe mode יכול לקרות מעצמו או בכוונת משתמש. מצבים בהם עלול מצב זה לקרות מעצמו כוללים, למשל, התקנה של תוכנה או דרייבר מסוים. במצבים אלו, קורה שהמחשב נתקע, אנו מבצעים אתחול מחדש והמחשב עולה במצב זה. פעמים אחרות, אנו מאתחלים את המחשב וללא כל סיבה נראית לעין, הוא נכנס ישירות למצב safe mode. מצב זה מעיד, שישנה בעיה בטעינת מערכת ההפעלה בגרסתה המלאה.

אבל פעמים רבות כדאי לנו להיכנס למצב safe mode מיוזמתנו. למשל, אם נדבקנו בוירוסים או רוגלות ואנו מנסים להיפטר מהן, אם התקנו דרייבר בעייתי ואנו רוצים לחזור לדרייבר הקודם, או אם ברצוננו להסיר תוכנה מסוימת ומסיבה כלשהיא- לא ניתן לעשות זאת כשמערכת ההפעלה פועלת בצורתה המלאה. נוסף על כן, מצב safe mode הוא המצב היחיד בו ניתן להסיר תוכנות מזיקות (malware) למיניהן. למעשה, ישנם מומחים הממליצים להיכנס למצב זה בכל פעם שהמחשב נוטה להיתקע, הופך לאיטי או קורס. לטענתם, רק במצב זה אפשר לבחון את השינויים שערכנו במחשב לאחרונה, לבצע הסרות קבצים או עדכונים שונים ולהחזיר את מערכת ההפעלה לעבודה מלאה.

כיצד להיכנס למצב של safe mode

אם ברשותכם חלונות 7: אתחלו את המחשב ובשעה שמערכת ההפעלה מתחילה לפרט את רכיבי החומרה שלה, נקשו בעדינות כמה פעמים (ברווחים של כשנייה אחת בין כל הקשה) על מקש F8. מקש זה יעביר אתכם למצב safe mode. אם החמצתם את העיתוי ומערכת ההפעלה החלה כבר לעלות בתצורתה המלאה, פשוט אתחלו את המחשב ונסו שוב. אתם תדעו כשהצלחתם, כאשר תראו מסך שכותרתו windows advanced options menu. השתמשו במקשי החיצים במקלדת כדי לנוע מעלה/מטה עד אשר תבחרו את מצב safe mode מבין יתר האופציות המוצגות בפניכם. לחצו על enter וכך תכנסו למצב safe mode. לאחר שסיימתם לטפל בתקלה, פשוט סגרו את כל התוכנות ובצעו שוב אתחול מחדש. אם הבעיות אכן נפתרו, ווינדוז תיטען בצורתה הרגילה.

חלונות ויסטה: הדליקו את המחשב או אתחלו אותו מחדש. התחילו להקיש כמה פעמים על כפתור F8, עד אשר ייפתח בפניכם מסך, בו תראו את מצב safe mode (האופציה העליונה). בחרו בה והקישו enter.

חלונות XP: אם המחשב פועל, סגרו את ווינדוז וכבו את המחשב. המתינו כחצי דקה והדליקו את המחשב. כעת, החלו להקיש על מקש F8 מספר פעמים, ברווחים של כשנייה בין ההקשות. פעולות אלו יציגו בפניכם את האפשרות להיכנס למצב safe mode. קיימת אפשרות אחרת, שאינה מומלצת והיא: אם "פספסתם" את העיתוי ללחוץ על F8 ומערכת ההפעלה החלה להיטען, ברגע שלוגו ווינדוז מופיע- כבו את המחשב. המתינו כעשר שניות והדליקו אותו שוב. כעת, יוצג בפניכם מסך האומר כי ווינדוז לא אותחל כיאות. אחת האפשרות שתוצג בפניכם במצב זה היא לעבור למצב safe mode. בחרו מצב זה ולחצו על enter.

מעוניינים ללמוד יותר על מערכות הפעלה ולדעת לתקן מחשבים? IITC מזמינה אתכם ללמוד קורס טכנאי מחשבים מקיף במכללה!