מה זה איחוי דיסק וכיצד ניתן לבצעו?

איחוי דיסק (disk defragmenting) מהווה פעולת תחזוקה חשובה ביותר במחשב האישי. למעשה, אחת הדרכים היעילות ביותר לשפר את מהירות עבודתו של המחשב האישי שלכם היא פשוט לבצע איחוי דיסק באופן סדיר. מהו איחוי דיסק וכיצד ניתן לבצע אותו? על כך במאמר שלפניכם.

מהו איחוי דיסק?

הדרך הטובה ביותר להסביר מהו איחוי דיסק היא באמצעות מתן דוגמה קונקרטית. אם נתבונן באופן שהדיסק הקשיח במחשב שלנו מאחסן מידע, נמצא כי הוא מאחסן נתונים הקשורים ליישומים שונים- אחד ליד השני. כך למשל, נמצא מידע הקשור למשחק מסוים, מאוחסן ליד מידע הקשור למצלמת הרשת שלנו, המאוחסן ליד מידע הקשור למערכת ההפעלה וכן הלאה. עם זאת, כל הסרה של יישום מייצרת שטחים ריקים על גבי הדיסק הקשיח וכל התקנה של יישום חדש- "מאכלסת" את אותם שטחים ריקים במידע. בצורה כזו, בתוך זמן לא רב נוכל למצוא קבצים הקשורים לאותו יישום כשהם מפוזרים בכל רחבי הדיסק, לאו דווקא אחד ליד השני, אלא בכל מקום שיש שטח פנוי. התוצאה? הדיסק עובד קשה יותר כדי לאתר את המידע הדרוש להפעלת היישומים ופעילות המחשב מואטת. הדרך לפתור את הבעיה הזו היא פשוט לבצע איחוי דיסק. איחוי הדיסק מארגן מחדש, אחד ליד השני, את כל הקבצים הקשורים לאותו יישום. בצורה כזו, הם נקראים על ידי הדיסק הקשיח במהירות רבה ופעולת המחשב מואצת באופן ממשי.

כל כמה זמן כדאי לבצע איחוי דיסק?

תדירות האיחוי תלויה בתדירות השימוש במחשב, כמו גם בכמות החומר המאוחסן על גבי הדיסק. אם אנו משתמשי מחשב "כבדים", כדאי לבצע איחוי כל שבוע, או אפילו פעמיים-שלוש בשבוע (במצב בו אנו מורידים ומתקינים משחקים, סרטים וקבצי מולטימדיה רבים). מאידך, אם איננו משתמשים הרבה במחשב ואיננו מתקינים תוכנות וקבצים רבים, בהחלט ניתן להסתפק באיחוי של אחת לשבועיים.

כיצד מבצעים איחוי?

ניתן לבצע איחוי דיסק באמצעות יישום המובנה במערכת הפעלה חלונות, או באמצעות תוכנות חיצונות (כולל תוכנות חינמיות).

  • כדי לבצע איחוי באמצעות מערכת ההפעלה של חלונות, פשוט הקלידו את הביטוי disk defragmenter לתיבת החיפוש. הקליקו על היישום המופיע בתוצאות החיפוש ואז תוכלו לאבחן את מצב הדיסק (analyze disk) או לבצע איחוי (defragment disk). שימו לב, שאיחוי הדיסק יכול לארוך בין חצי שעה לשעתיים, תלוי בתאריך האיחוי האחרון שביצעתם.
  • מי שאינו מעוניין להשתמש ביישום המובנה של חלונות, יכול להיעזר בכמה תוכנות חינמיות לצורך האיחוי. למשל, תוכנת Smart Defrag מציעה איחוי דיסק הכולל פונקציות מועילות כמו ביצוע איחוי אוטומטי, אפשרות לתזמון האיחוי וגם ביצוע איחוי בזמן עליית מערכת ההפעלה. תוכנה אחרת, הקרויה Auslogics Disk Defrag Free מציעה ממשק משתמש פשוט וקל לתפעול, אלגוריתם המסדר קבצים במקום האופטימאלי בדיסק, אפשרות לאיחוי של קבצים ספציפיים בלבד ועוד.

המאמר בחסות: מרכז ללימודי טכנולוגיה ותקשורת IITC