7 תוכנות חובה להתקנה במחשב

במאמר שלפניכם נסקור שבע תוכנות חינמיות שימושיות ומועילות, שמומלץ מאוד להתקין אותן על גבי המחשב שלכם. לתוכנות אלו יש מיליונים של משתמשים מרוצים בכל העולם, המקפידים לשדרג גרסאות ולהתקין אותן על גבי כל מחשב חדש שהם רוכשים.

 1. אנטי וירוס של AVG

  AVG, אחת מחברות האנטי וירוס הידועות והמוערכות ביותר, מציעה לבעלי המחשבים שתי גרסאות של אנטי וירוס: אחת חינמית ואחת בתשלום. גם הגרסה החינמית תספק לכם הגנה יעילה בפני וירוסים ותוכנות זדוניות למיניהן, העלולות לחדור למחשב שלכם ולשבש את פעולתו. שתי התוכנות זכו בפרסים רבים. הגרסה החינמית קרויה AVG antivirus free ואילו זו שבתשלום (55 דולר), קרויה AVG internet security . התוכנה החינמית היא כמובן הפופולארית מבין שתיהן, אך הגרסה שבתשלום כוללת יכולות נוספות כגון הגנה בפני וירוסים המגיעים באמצעות צ'אט, סריקה מהירה יותר ותמיכה טלפונית חינם 24 שעות ביממה. כדי לאתר את התוכנות הללו, פשוט הזינו את שמן בגוגל ועקבו אחר הקישורים המוצגים בתוצאות.
 2. CCleaner

  תוכנה וותיקה זו פופולארית לא רק בקרב משתמשים ביתיים- גם טכנאי מחשב משתמשים בה. התוכנה מנקה את המחשב שלכם מקבצים זמניים שהצטברו עליו, אשר מאטים את פעולתו. אבל CCleaner לא רק מנקה קבצים זמניים- יש לה גם מגון של תכונות נוספות, שנועדו לשפר את מהירות עבודתו של המחשב. כך למשל מבצעת התוכנה ניקוי של הרג'יסטרי (מערכת הרישום) של המחשב מקבצים ישנים וכאלו שאינם בשימוש, מסירה תוכנות ספציפיות (לפי בחירתכם), העולות כאשר מערכת ההפעלה נטענת ועוד. ממשק המשתמש של ה-CCleaner קל ופשוט לשימוש, כך שגם אלו שאינם מקצועני מחשבים יכולים להפעיל אותה ללא חשש.
 3. יישום של אחסון קבצים ברשת, כמו למשל Google Drive

  זהו פתרון אידיאלי שבאמצעותו ניתן למנוע מראש מצב של איבוד מידע יקר ערך, כאשר המחשב שלכם קורס לפתע. רוב המשתמשים לא יצטרכו יותר מנפח האחסון המוצע בחינם בשירותים כמו Google Drive (5 גיגה), SkyDrive (7 גיגה) או אפילו Dropbox (2 גיגה). קובץ ההתקנה שתורידו מהרשת יצור אצלכם במחשב תיקייה מיוחדת, אשר תסתנכרן אוטומטית עם שטח האחסון שלכם ברשת, כל פעם שתוסיפו או תסירו מהתיקייה פריט מידע כלשהו. רצוי לשמור בתיקייה זו רק פריטי מידע חשובים (יחסית) ולא כל דבר הנמצא על המחשב.
 4. חבילת תוכנות Open Office

  אינכם יכולים להרשות לעצמכם לרכוש את חבילת תוכנות אופיס? יש לכם משרד המונה כמה מחשבים ואין בהישג ידכם לרכוש רישיונות אופיס לכול העמדות? אל דאגה. חבילה דומה לאופיס, בשם Open Office, תבצע את אותה העבודה ולגמרי בחינם. חבילת התוכנות הוותיקה הזו מוצעת כיום בגרסה 3 (יש גם גרסה עברית מלאה) והיא כוללת יישומים שימושיים לבית ולמשרד כמו למשל מעבד תמלילים, גיליון נתונים, תוכנה ליצירת מצגות, בסיס נתונים ותוכנת שרטוט. הממשק של כל התוכנות הללו פשוט וקל לשימוש וכל מי שיודע להשתמש בתוכנות אופיס של מיקרוסופט ידע לתפעל אותן ללא כל קושי. כדי לאתר את קבצי ההתקנה, פשוט רשמו Open Office בגוגל וחפשו את הקישור להורדה.
 5. 7zip

  מדובר בתוכנה חינמית, קטנה וותיקה, המאפשרת לכם לכווץ באופן משמעותי את גודלם של קבצים מסוגים שונים: מסמכים, תמונות, מצגות, קבצי מוזיקה ועוד. תוכנה זו שימושית מאוד כאשר אתם שולחים קבצים במייל או מנסים לאחסן קבצים רבים ככל האפשר על גבי מדיה בנפח מוגבל כמו למשל דיסק און קי. ל-7zip יכולת כיווץ מרשימה מאוד, ממשק נוח לתפעול ואפילו יכולת להצפין קבצים (כדי למנוע את קריאתם בידי גורמים בלתי מורשים).
 6. Malwarebytes Anti-Malware

  התוכנה הפופולארית הזו תגן על המחשב שלכם בפני תוכנות זדוניות למיניהן (הקרויות Malware), כמו למשל תוכנות ריגול למיניהן, יישומים המשתלטים על דפדפן האינטרנט שלכם ומנווטים אותו לאתרים מסוימים, תוכנות המתעדות כל מילה שאתם מקלידים במחשב ועוד. התוכנה מזהה מספר עצום של איומים והיא יעילה מאוד בהסרתם. יש גרסה חינמית וגרסה בתשלום, כאשר האחרונה תגן עליכם בזמן אמת, כלומר- היא תתריע מראש שהתוכנה שאתם עומדים לטעון למחשב תסב לכם נזק. בגרסה החינמית, תצטרכו לבצע סריקה יזומה, כדי לאתר ולהסיר את התוכנות המזיקות. לכן, אם התקנתם את התוכנה החינמית, מומלץ לבצע סריקה סדירה, בהתאם לתדירות השימוש שלכם במחשב ובאינטרנט.
 7. VLC Media Player

  נמאס לכם לחפש בכל פעם יישום מיוחד שבאמצעותו תוכלו לצפות בסרטים בפורמט לא פופולארי, או להאזין למוזיקה המקודדת בפורמט נדיר? יש פתרון חינמי וקל: הורידו והתקינו את תוכנת VLC Media Player. מדובר בנגן מדיה שקנה לו מספר עצום של משתמשים נלהבים בכל העולם, תודות ליכולת שלו לנגן (כמעט) כל פורמט וידאו או מוזיקה שניתן להעלות על הדעת. התוכנה חינמית, קלה לשימוש ויש לה גם אפשרויות מתקדמות, כמו למשל יכולת הסבת פורמטים, אקולייזר משוכלל ועוד.

המאמר בחסות: מרכז ללימודי טכנולוגיה ותקשורת IITC