איך לתקן מחשב איטי ולזרז את פעולתו?

המחשב שלכם איטי? עקבו אחר ההנחיות הבאות כדי לגרום לו לעבוד מהר יותר

  1. הנחיות לביטול תוכנות מיותרות הרצות ברקע: נילחץ על כפתור התחל ((Start ונרשום בשורת החיפוש : msconfig. אם נמיין את תוצאות החיפוש המתקבלות לפי לשונית "start up", נגלה מהן התוכנות המופעלות לאחר שאנו מדליקים את המחשב. ליד כל תוכנה כזו יש תיבת "צ'ק בוקס". נעבור בתשומת לב על התוכנות הללו ופשוט נסיר את סימון ה-V מכל תוכנה, שאיננו מעוניינים שתפעל בזמן שהמחשב עובד. לסיום, נלחץ apply. זהירות: הקפידו לא לבטל את פעולתן של תוכנות חשובות כמו אנטי וירוס למשל. כמו כן, אם איננו משוכנעים לחלוטין שתוכנה מסוימת אינה נחוצה, כדאי להשאירה פועלת, או להתייעץ לגביה עם טכנאי מחשבים.
  2. ביצוע איחוי קבצים (Defrag). מומלץ מאוד לעשות מידי פעם איחוי קבצים במחשב. איחוי הקבצים מסדר את הקבצים במחשב בצורה כזו, שמערכת ההפעלה יכולה לגשת אליהם במהירות. דבר זה משפר את מהירות העבודה של המחשב. כדי לבצע איחוי קבצים נפעל על פי ההנחיות הבאות:
    נתחיל מכפתור "start", נבחר ב-computer, נלחץ קליק ימני על- Drive C, אח"כ- properties > Tools > Defragment Now > Defragment Disk. למעוניינים, ניתן גם לתזמן איחוי קבצים אוטומטי, הפועל בזמנים מוגדרים (כדי ללמוד איך לבצע זאת, עקבו אחר ההנחיות במדריך של מערכת ההפעלה שלכם).

אם אמצעים אלו לא עוזרים?

אם אתם רואים שהאמצעים הללו אינם עוזרים לשפר את מהירות העבודה של המחשב, נסו גם את האמצעים הבאים:

  1. בצעו ניקוי של כל הקבצים הזמניים שהצטברו במחשב. אם מעולם לא ביצעתם זאת, גודלם של אלו עשוי להגיע אפילו לג'יגה או יותר. ניתן לבצע ניקוי קבצים כזה באמצעות מערכת ההפעלה עצמה, תוך שימוש בכלי ה- Disk Cleanup המובנה (אשר נמצא ב- System Tools). לחילופין, תוכלו להוריד (בחינם) ולהתקין תוכנה פופולארית הקרויה Ccleaner, שתבצע עבורכם ניקוי קבצים זמניים ביעילות ובמהירות.
  2. בררו אם לא השתלט לכם על המחשב וירוס (או תוכנה מזיקה אחרת), המאט את פעולתו. לשם כך, בצעו סריקה יסודית בתוכנת האנטי וירוס שלכם. סריקה כזו עלולה לארוך זמן לא מבוטל, במיוחד אם במחשב שלכם מאוחסנים קבצים רבים. רובן של תוכנות האנטי וירוס יפתור עבורכם את הבעיה, באמצעות בידודו של הווירוס או מחיקתו מהמערכת. אם עדיין אין לכם תוכנת אנטי וירוס, מהרו והתקינו לכם אחת כזו עוד היום. ניתן להוריד תוכנות טובות, ללא כל עלות, מחברות תוכנה כמו AVG, Avast, Pc Tools ועוד.
  3. הסירו תוכנות שאינכם משתמשים בהם. במשך השנים מצטברים במחשב תוכנות שכבר אין לנו צורך בהם. מומלץ מאוד לעבור ביסודיות על רשימת התוכנות המותקנות במחשב ופשוט להסיר כל תוכנה מיותרת.
  4. הפעילו רק תוכנות שאתם צריכים באותו רגע. ריבוי משימות מאט את מהירות העבודה של המחשב. כך למשל, אם אתם נוהגים לכתוב מייל בשעה שגם מעבד התמלילים פתוח ויש אף סרט DVD שרץ ברקע- גם מחשב חזק יהפוך לאיטי במצב כזה.
  5. בדקו אם המחשב מאוורר היטב. הציבו אותו במקום שיש זרימת אוויר טובה מכל עבריו. בדקו את תקינות המאוורר הפנימי, המקרר את חלקי המחשב. במידה והמאוורר אינו תקין, החליפו אותו בהקדם.

המאמר בחסות: מרכז ללימודי טכנולוגיה ותקשורת IITC