תוכנות לעריכת וידאו חינם

בימינו, קל יותר מתמיד לערוך וידאו על גבי המחשב האישי שלנו. אם בעבר נזקקנו לשם כך למחשבים מיוחדים ועתירי עוצמה, הרי שהיום כל מחשב אישי חדש הנו חזק מספיק, כדי לבצע עריכת וידאו. מאמר זה מיועד לכל אלו שצילמו קטעי וידאו רבים במצלמה הביתית שלהם ומחפשים תוכנה חינמית טובה, כדי לערוך אותם לסרט מרהיב עיין. להלן, נסקור בפניכם כמה מהתוכנות החינמיות הבולטות בתחום זה.

 1. וידאו פד (Video Pad)

  תוכנה זו, מבית היוצר של חברת NCH Software, תאפשר לכם לערוך וידאו בקלות ובמהירות, ללא עקומת לימוד תלולה. התוכנה תומכת בשיטת "גרור והשלך" (Drag and drop), בה אנו פשוט גוררים את קטעי הוידאו הנחוצים לנו ומשליכים אותם אחד אחרי השני, על גבי ציר הזמן המוצג על המסך. עם וידאו פד ניתן לייבא קטעי וידאו ממגוון של מכשירים (לרבות מצלמת וידאו DV, מצלמת אינטרנט וקלטות VHS) והתוכנה גם תומכת במגוון גדול של פורמטים בוידאו. היא מאפשרת לייצר בקלות אפקטים מרהיבי עיין, מעברים מרהיבים ואף לשבץ כותרות. מבחינת סאונד, מאפשרת התוכנה לשבץ בסרט קטעי מוזיקה לפי בחירתנו וגם להקליט קריינות משלנו. הוידיאו פד גם כוללת כמה פונקציות מיוחדות, כמו למשל אפשרות לייצב קטעי וידאו שצולמו במצלמה רועדת, מבחר של אפקטים קוליים ואף המרה של קטעי דו-מימד לתלת מימד. את המוצר המוגמר ניתן להעלות ליו-טיוב, לצרוב ל-DVD או לשמור במחשב או בטלפון הסלולארי. איכות הסרט המוגמר היא בפורמט full HD האיכותי. הגרסה הביתית של התוכנה מופצת ללא תשלום והיא מיועדת לכל אלו שאינם מתכוונים לעשות בה שימוש מסחרי.
 2. איזי-ויד (Ezvid)

  תוכנה זו צוברת פופולאריות רבה והיא מציעה ממשק משתמש פשוט ונוח לעריכה, גם לאלו שמעולם לא התנסו בעריכת וידאו. התוכנה מתאימה במיוחד ללכידה בוידאו של כל המתרחש על המסך: משחקים, גלישה באתרי אינטרנט, הפעלת תוכנות וכדומה. בשל כך, רבים משתמשים בה כדי ליצור סרטוני הדרכה למיניהם, המועלים אחר כך לרשת. Ezvid מציגה שלל יכולות מתקדמות, לרבות יישום ההופך טקסט לקול, המאפשר לנו לרשום טקסט אשר מוקרא אחר כך בקול באמצעות המחשב. איזי-ויד מאפשרת לייבא קבצי וידאו בפורמטים נפוצים ולייצא בסוף את הסרטון המוגמר ליו-טיוב, בקלות ובאיכות גבוהה (1280 x 720 HD). ניתן להשתמש ב-Ezvid גם לצרכי יצירת מצגות, המורכבות מתמונות במגוון גדול של פורמטים. התוכנה היא חינמית לחלוטין.
 3. וירטואל דאב (VirtualDub)

  תוכנה זו כתובה בקוד פתוח, כך שהיא חינמית לגמרי. היא מיועדת למשתמשים מקצועיים יחסית, כאלו שכבר התנסו בעבר בעריכת וידאו. VirtualDub מציעה מגוון רחב של יכולות מתקדמות, לרבות: עבודה עם חלקי פריימים, הפחת רעשים בזמן אמת, קיצורי דרך לעבודה מהירה עם מקלדת ועכבר, פתיחה וכיווץ של קבצי וידאו וקול ועוד. התוכנה קלת משקל באופן מפתיע (1.63 מגה בייט בלבד) והיא מהירה מאוד.
 4. אווידמוקס (Avidemux)

  זוהי תוכנה צרפתית חינמית, כתובה בקוד פתוח, המיועדת לעריכת וידאו פשוטה. היא מוצעת לא רק בגרסת ווינדוס, אלא גם בגרסאות מיוחדות למערכות ההפעלה לינוקס ומק. ממשק התוכנה פשוט וקל לניווט, כך שהיא מתאימה במיוחד לאלו העושים את צעדיהם הראשונים בעולם עריכת הוידאו וזקוקים לתוכנה בסיסית. אווידמוקס תומכת במגוון רחב של פורמטי וידאו והיא מגיעה עם תיעוד מקיף מאוד, העוזר להנחות את המשתמש כיצד לנצל עד תום את יכולותיה.
 5. צווי-שטיין (Zwei-Stein)

  למרות שמדובר בתוכנה חינמית, הצווי-שטיין, שיצאה לאחרונה בגרסה 3, היא תוכנה חזקה ועתירת תכונות בצורה יוצאת דופן. באמצעותה ניתן לשבץ בכל סרטון עשרות אפקטים, לשנות את גוני הצבע ומאפייניו, לחתוך חלקי תמונה בצורות שונות, לייצר מעברים בכל צורה שתחפצו ועוד. התוכנה מאפשרת עריכה מדויקת מאוד ומיועדת בעיקר למשתמשים מנוסים.

איך נבחר את התוכנה המתאימה לנו?

מלבד התוכנות המוזכרות לעיל, קיימות ברשת עוד תוכנות חינמיות רבות לעריכת וידאו. לאלו מביניכם המתקשים לבחור מה להתקין, כדאי לשאול את עצמם שתי שאלות:

 1. מהי רמת ההתנסות שלכם בעריכת וידאו? אם מעולם לא התנסיתם בכך, התקינו קודם כל תוכנה פשוטה יחסית, כמו למשל Ezvid או Video Pad, "שחקו" איתה וצברו קצת ניסיון.
 2. מהן הדרישות שלכם מהסרטון המוגמר? אם דרישותיכם בסיסיות יחסית, כמו למשל עריכת סרטונים ביתיים לצורך הצגה ביו-טיוב, הרי שתוכנה פשוטה בהחלט יכולה לעשות את העבודה. מאידך, אם אתם מתכוונים לעבוד על פרויקטים מורכבים יותר, הדורשים שליטה מלאה על כל האפקטים ומרכיבי התמונה, מומלץ לבחון תוכנות מתקדמות כמו למשל VirtualDub או Zwei-Stein.

המאמר בחסות: מרכז ללימודי טכנולוגיה ותקשורת IITC