תוכנות חינם לשליטה מרחוק במחשב

מי משתמש בתוכנות שליטה מרחוק?

remote access icon

תוכנות לשליטה מרחוק במחשב האישי תופסות פופולאריות גדלה והולכת בשנים האחרונות. בתחילה השתמשו בהן רק אנשי מקצוע, כמו טכנאי מחשב או מנהלי רשתות תקשורת. הם עשו זאת לצורך איתור תקלות במחשבי הלקוח או החברה, כאשר התרחשה תקלה באתרים מרוחקים או לאחר שעות העבודה. אחר כך גילו את התוכנות הללו גם עובדים מן השורה, שהשתמשו בהן כדי להמשיך את עבודתם על גבי המחשב שלהם בחברה, גם כשהם נמצאים בבית. בזמן האחרון, כאשר כמעט לכל אחד מאיתנו יש בכיס סמארטפון כלשהו, פותחו אפילו אפליקציות מיוחדות לשליטה מרחוק, המאפשרות לנו לשלוט במחשב האישי שלנו ישירות מהטלפון. שליטה מרחוק במחשב האישי יכולה להתבצע באמצעות מספר תוכנות ויישומים, שעל חלק מהם נספר לכם במאמר זה.

תוכנת TeamViewer

תוכנה זו היא מהפופולאריות ביותר בתחום השליטה מרחוק ויש לכך סיבות טובות. ראשית, התוכנה יכולה לשלוט גם במחשבים המוגנים על ידי פיירוול. אין זה דבר טריוויאלי. פיירוול ("חומת אש", בתרגום חופשי) היא תוכנה המגנה על מחשבים מפני חדירת האקרים, אך היא מקשה מאוד על שליטה מרחוק במחשבים כאלו. תוכנת TeamViewer תומכת בפרוטוקולי אבטחה מתקדמים, היא נוחה לשימוש ולתפעול, מהירה מאוד, תומכת במגוון מערכות הפעלה וארגונים רבים ברחבי העולם משתמשים בה. TeamViewer מתומחרת באופן תחרותי לשימוש עסקי, כאשר יש גם גרסה חינמית למשתמשים פרטיים, בלתי-מסחריים (non-commercial users).

Anyplace Control

כמו בכל התוכנות מסוג זה, גם בתוכנה זו יכול המפעיל את המחשב ה"שולט" לצפות בשולחן העבודה של המחשב ה"נשלט" ולתפעל אותו ממש כאילו ישב מולו, אך Anyplace Control מציעה גם תכונות נוספות. יישום מובנה להעברת קבצים בין המחשב השולט והנשלט מאפשר העברת קבצים מהירה בין מחשב למחשב. יתירה מכך, אם מתרחשת תקלת רשת והקשר בין המחשבים מתנתק, תתחדש העברת הקבצים בדיוק מהמקום בו הופסקה, כאשר מתחדש הקשר בין המחשבים. התוכנה יכולה לשלוט גם במחשב המוגן על ידי פיירוול, ממשק המשתמש שלה פשוט וברור ויש לה גם צ'אט מובנה, באמצעותו יכולים המשתמשים לתקשר ביניהם. כמו ב- TeamViewer, משתמשים פרטיים ולא-מסחריים יכולים לקבל רישיון חינם לתוכנה זו.

LogMeIn

תוכנה זו מכוונת בעיקר למשתמשים פרטיים. ה"השתלטות" על המחשב המרוחק מתבצעת באמצעות דפדפן האינטרנט. טרם שימוש בתוכנה לצורך השתלטות על מחשב מרוחק, מומלץ מאוד לסגור את כל הלשוניות (טאבים) האחרות בדפדפן, אחרת תורגש האטה במהירות הגלישה. ממשק התוכנה הזו פשוט ונקי, היא מאפשרת הגדרת סיסמאות לצדדים המחוברים (לצרכי אבטחה) וניתן לבצע באמצעותה פעולות "העתק והדבק" ממחשב למחשב. הגרסה החינמית של LogMeIn מציעה מגוון יכולות מצומצם יחסית, אך היא בהחלט תספק את צרכיהם של רוב המשתמשים הפרטיים.

Ammyy Admin

לתוכנה זו מעל 15 מיליון משתמשים, פרטיים ועסקיים. למרות שיש בתוכנה מגוון רחב של יכולות מתקדמות, הממשק שלה פשוט וידידותי. בשל קובץ התקנה קטן במיוחד, התקנתה של Ammyy Admin קלה ומהירה והיא משתמשת לצרכי פעולתה בפרוטוקולי אבטחה מתוחכמים. בדומה לתוכנות שליטה מתקדמות אחרות, גם כאן מסוגלת התוכנה לפעול על גבי מחשבים המוגנים בפיירוול. המשתמשים בתוכנה זו יכולים לתקשר אחד עם השני גם באמצעות קול, לא רק בצ'אט. Ammyy Admin מציעה יכולת העברת קבצים ממחשב למחשב, כולל אלגוריתם מתקדם להאצת העברת המידע. משתמשים פרטיים יוכלו להפעיל את התוכנה הזו ללא עלות.

אפליקציית Splashtop 2

כפי שכבר הזכרנו בתחילת המאמר, ניתן למצוא כיום אפליקציות לסמארטפונים (טלפונים חכמים), המאפשרות שליטה מרחוק במחשב האישי באמצעות הטלפון הנייד (או הטאבלט). כך למשל, אפליקציית Splashtop 2 היא אפליקציה המיועדת להתקנה בסמארטפונים מסוג iPhone, וכן מכשירי iPod touch ו- iPad. גם שוק מכשירי האנדרואיד לא נזנח על ידי היצרן ויש אפליקציות גם למערכת ההפעלה הזו. מדובר באפליקציה פופולארית מאוד, שזכתה לביקורות מצוינות. Splashtop 2 מתהדרת בהתקנה מהירה וממשק ידידותי, תמיכה בוידאו סטרימינג, מהירות העברת מידע גבוהה ואבטחת מידע מעולה (לצפייה במידע רגיש או מסמכים מסווגים). האפליקציה למכשירי iPhone ואנדרואיד היא חינמית.

איך נבחר את התוכנה המתאימה?

הדרך הטובה ביותר לבחור תוכנת השתלטות מרחוק שתתאים לכם היא ביקור באתרי היצרנים ועיון בחומרים המוצגים שם. שימו לב במיוחד לתמונות המסך של התוכנה. העדיפו ממשקים פשוטים וברורים, לא כאלו העמוסים בפונקציות. כדאי גם להתייעץ עם כמה טכנאי מחשב. אנשי מקצוע אלו משתמשים בתוכנות השתלטות מרחוק באופן קבוע והם ישמחו להמליץ בפניכם על תוכנות העשויות להתאים לצרכיכם.


המאמר בחסות: מרכז ללימודי טכנולוגיה ותקשורת IITC