שיקולים שכדאי לבחון בטרם נתקין רשת מחשבים ביתית

אם אתם עומדים לפני התקנת רשת מחשבים ביתית, ישנם כמה שיקולים שכדאי שתיקחו בחשבון, כדי לבחור את החלופה הטכנולוגית הטובה ביותר. כידוע, ניתן להקים כיום רשת אלחוטית בטכנולוגיה קווית (באמצעות כבלים), אלחוטית (באמצעות משדרי ומקלטי רדיו) וגם רשת הפועלת על קווי החשמל. מהם השיקולים הרלוונטיים כדי להחליט על הטכנולוגיה הנכונה? על כך במאמר שלפניכם.

עלות

רוצים רשת ביתית אך התקציב שלכם לא גבוה? אל דאגה, ניתן להקים רשת אלחוטית טובה גם בעלות נמוכה. רכיבי הרשת האלחוטית (כרטיסי תקשורת, מודמים, נתבים) ניתנים להשגה בכל חנויות המחשבים במחירים שהם באמת שווים לכל נפש, שלא יהוו מכשול גם למי שיש לו תקציב מצומצם מאוד. למי שמחפש רשת בטכנולוגיה אחרת, כדאי לדעת שגם רכיבי רשת על חשמל אינם יקרים וניתן להקים רשת מחשבים זולה למדי גם בטכנולוגיה זו.

התאמה למשתמש נייד

עבודה על לפטופ

אם אתם מחפשים להתקין רשת שתשרת אתכם גם כאשר אתם נמצאים בתנועה- רק רשת אלחוטית היא הפיתרון. רק רשת בטכנולוגיה כזו תוכל לאפשר למשתמש לשאת את הלפטופ (או הטאבלט) שלו מחדר העבודה, לסלון ומשם למרפסת- ובכל אותה העת להמשיך ולגלוש באינטרנט ללא הפרעה. זה המקום להוסיף שכל הסמארטפונים המודרניים כוללים תמיכה מובנית ברשת אלחוטית, כך שאם יש לכם רשת כזו בבית, תוכלו להתחבר אליה גם באמצעות הסמארטפונים שלכם, מכל מקום בבית בו אתם נמצאים.

מרחק

בבתים גדולים מאוד, ייתכן שרשת אלחוטית סטנדרטית לא תוכל להבטיח עוצמת שידור/קליטה חזקה מספיק, כדי "לכסות" את כל השטח. במצב כזה, כדאי לשקול התקנת רשת על גבי חשמל, בתנאי, כמובן, שכל המשתמשים נמצאים סמוך לנקודות חשמל. לחילופין, ניתן לתכנן קטע מהרשת בצורה כזו, שיונח בצורה קווית ובכך תיפטר בעיית החלשות עוצמת הקליטה ברשת האלחוטית.

אבטחת מידע

אם אבטחת המידע היא הדבר החשוב לכם ביותר, העדיפו רשת קווית. למרות שרשתות אלחוטיות מודרניות תומכות בפרוטוקולי אבטחה מתקדמים, עדיין קל יותר לפרוץ לרשת אלחוטית מאשר לרשת קווית. הסיבה לכך פשוטה: ברשת אלחוטית המידע העובר ממחשב למחשב מועבר באוויר, כך שקל יחסית "ליירט" אותו. לכן, אם אתם מעבירים ברשת קבצים או מסמכים אישיים או מסווגים, או שאתם מבצעים רכישות רבות באשראי או הפקדות בבנקים, מומלץ להעדיף רשת קווית. באשר לרשתות מבוססות חשמל, תיאורטית, יכול המידע המועבר ברשת זו לזלוג החוצה, מעבר לביתכם ואל בתי השכנים (משום כך משתמשת גם טכנולוגיה זו באמצעי הגנה, לרבות הצפנה וסיסמאות).

זמניות הרשת

אם אתם מבקשים להתקין רשת מחשבים בדירה שכורה ואינכם מתכננים לגור בה פרק זמן ארוך, העדיפו להתקין רשת על קווי חשמל או רשת אלחוטית. רשת כזו אינה דורשת קידוחים או העברת כבלים על גבי הקירות (ייתכן והדבר אף נאסר עליכם בחוזה השכירות) ובגמר תקופת השכירות ניתן לפרק אותה במהירות ולהתקין אותה מחדש בדירה אחרת.

הפרעות לפעולת הרשת

רשת קווית היא החסינה ביותר בפני הפרעות ממכשירים אלקטרוניים או גורמים חיצוניים. על כן, אם אתם גרים בבית שיש בו מוצרי חשמל רבים הפולטים קרינה אלקטרו מגנטית (למשל טלפונים אלחוטיים וסלולאריים, סטרימרים וכד'), הימנעו מלהתקין רשת אלחוטית, שכן מכשירים כגון אלו עשויים להפריע לפעילותה התקינה. גם רשת על קווי חשמל אינה חסינה בפני הפרעות. אם רשת החשמל בדירה אינה חדישה ומתוחזקת היטב, ואם יש לכם בבית מוצרי חשמל "לבנים" זוללי אנרגיה המופעלים שעות רבות ביממה, עלולים להיווצר הפרעות בפעולת רשת תקשורת על קווי חשמל. מסיבה זו, הפתרון החסין ביותר להפרעות סביבתיות הוא הנחת רשת קווית (מבוססת כבלים).

קלות ההתקנה

לא רוצים לרכוש שירותי התקנה חיצוניים? רשתות אלחוטיות מודרניות, כמו גם רשתות מבוססות רשת חשמל, פשוטות וקלות מאוד להתקנה גם בידי משתמשים בלתי מנוסים. הציוד הנמכר בטכנולוגיות אלו מגיע עם חוברות הדרכה מפורטות וגם מחלקת התמיכה של יבואן הציוד תעזור לכם לפתור תקלות שעלולות להתעורר. שפע של סרטוני יו-טיוב אודות הרכבת רשת בשתי הטכנולוגיות הללו הופך את הנחתן למלאכה שאינה מוגבלת למקצועני מחשבים בלבד.

אסטטיקה

בבתים רבים, לא רק במהודרים ובמפוארים שבהם, ישנה חשיבות רבה לפן האסטטי של הרשת. אנשים רבים אינם אוהבים לראות כבלי רשת נפרסים לאורך ולרוחב הבית, ומעדיפים מראה יותר מינימליסטי ו"נקי". אם אסטטיקה היא פן חשוב במערכת השיקולים שלכם, הימנעו מהתקנת רשת קווית והעדיפו רשת אלחוטית או כזו המבוססת על קווי חשמל. ברשתות מסוג זה, תצטרכו לחבר כמה התקנים בודדים בנקודות שונות בבית ובכך לשמור על מראה אסטטי ובלתי עמוס.


המאמר בחסות: מרכז ללימודי טכנולוגיה ותקשורת IITC