איך לשדרג את זיכרון ה-RAM שלך בקלות?

הכנות לשדרוג

ישנם שני דברים שכדאי לוודא לפני השדרוג:

 1. עלינו לוודא שלוח האם שלנו תומך בסוג הזיכרונות החדש שאנו עומדים להתקין. אם לא, נצטרך לבחור זיכרונות מסוג אחר או להחליף את לוח האם. נבדוק, על כן, מה רשום בחוברת ההוראות של לוח האם. אם לא איתרנו את החוברת בבית, נתייעץ עם המוכר בחנות המחשבים המוכרת לנו את הזיכרונות. מוכרים רבים הם טכנאי מחשב במקצועם ויבקשו לבדוק את לוח האם, כדי להחליט אם הזיכרון המבוקש יתאים לנו.
 2. נוודא שספרות העזר של המחשב ולוח האם נמצאים בהישג יד. ישנה שונות מסוימת בתצורת הרכיבים בין יצרן ליצרן וכדאי, על כן, להיוועץ בחוברת ההוראות במקרה הצורך.

כמו כן חשוב לזכור: בכל משך התהליך, יש להחזיק ברכיב הזיכרון רק בקצותיו, לא במעגלים המודפסים. זאת משום שהמעגלים המודפסים בזיכרון רגישים מאוד לחשמל סטטי והם עלולים להינזק אם ניגע בהם ישירות.

שדרוג הזיכרון במחשב נייד

לצורך שדרוג הזיכרון במחשב הנייד נוודא שיש ברשותנו סדרה של מברגים קטנים, איתם נוכל לפתוח את הברגים במחשב. עתה, נעקוב אחר ההנחיות הבאות:

 1. ננתק את כבל החשמל, המחבר בין המחשב הנייד לשקע החשמל.
 2. נסיר מהלפטופ את הסוללה שלו. לעיתים יש ללפטופ שתי סוללות, ובמקרה זה נסיר את שתיהן.
 3. במחשבים ניידים נוכל למצוא "סטיק" ("מקל") אחד של זיכרון, מכל צד של לוח האם. נתחיל בתחתית הלפטופ. נפתח תושבת RAM אחת ונחלץ משם בעדינות את הזכרון.
 4. עתה, נכניס "סטיק" RAM חדש למסילה בה הותקן ה"סטיק" הישן. כדי להכניסו בקלות למקומו, נטה אותו מעט ב-45 מעלות ונדחוף קלות פנימה, כדי שיכנס למקום.
 5. נסגור את החלק הפלסטי המשמש כמכסה הזיכרונות.
 6. כדי להסיר את "סטיק" הזיכרון השני, נצטרך להפוך בעדינות את המחשב הנייד ולחלץ את פס הפלסטיק המותקן מעל המקלדת.
 7. עתה, נוכל להרחיק את המקלדת עצמה, כשהיא עדיין מחוברת בכבל ללוח האם.
 8. סמוך למשטח המגע של המחשב הנייד נוכל למצוא את תושבת ה-RAM השנייה. נסלק משם את הזיכרון הישן ונכניס במקומו את החדש, כמו שעשינו קודם.
 9. נכניס מחדש את המקלדת למקומה.
 10. נחזיר את פס הפלסטיק שמעל המקלדת למקומו ונהדק.
 11. נכניס את הסוללות של הלפטופ חזרה למקומן.
 12. נחבר את הלפטופ לחשמל.
 13. כעת, נדליק את המחשב וניכנס ל-BIOS. יש לשים לב שגודל הזיכרון הזמין המופיע שם זהה לגודל הזיכרונות שהתקנו. אם אכן זהו המצב, הרי שההתקנה הצליחה.

שדרוג זיכרון במחשב נייח

החלפה או שדרוג של זיכרון RAM אינם תהליך מסובך גם כשמדובר במחשב נייח. כדי לשדרג או להחליף את זיכרונות ה-RAM במחשב הנייח שלנו נעקוב אחר ההנחיות הבאות:

 1. נכבה את המחשב ונסיר את כל החיבורים הממוקמים מאחורי המארז (Tower).
 2. נסיר את הברגים הנמצאים מאחורי המארז ונסלק את מכסה המארז.
 3. נבדוק בחוברת ההפעלה של לוח האם היכן בדיוק ממוקמים הזיכרונות (תיתכן שונות במיקום הזיכרונות בין היצרנים השונים של לוחות האם).
 4. נדחוף מטה בעדינות את התופסנים הקטנים שמשני צידי הזכרון. כעת הוא אמור לצאת החוצה בקלות.
 5. נכניס את זיכרון ה-RAM החדש למקומו ונלחץ אותו בעדינות מטה, עד שהתופסנים יאחזו בו היטב.
 6. למקרה שנרצה להחליף יותר מ"סטיק" אחד של זיכרון, נחזור על התהליך גם עם תושבות הזיכרון האחרות.
 7. עתה, ניכנס ל-BIOS ונבדוק שהזיכרון החדש אכן מופיע בהגדרות המחשב.

מידע כללי על זכרון RAM

מהו זיכרון RAM

זיכרוןRAM (זיכרון גישה אקראית) הוא מעגל משולב אלקטרוני הנמצא בכל המחשבים. הוא משמש לאחסון נתונים ושליפתם המהירה על ידי המעבד. באופן כללי ניתן לומר, כי ככל שלמחשב יש זיכרון RAM גדול וזריז יותר, הוא מסוגל להריץ תוכנות ויישומים מהר יותר. כיום ניתן למצוא זיכרונות RAM בגדלים שונים ובטכנולוגיות שונות (כגון DDR, DDR2, DDR3 וכדומה).

מדוע צריך לשדרג?

הצורך בשדרוג או החלפת זיכרון ה-RAM יכול לנבוע מכמה סיבות. ראשית, עם המעבר למערכת הפעלה חדשה, שהיא בדרך כלל תובענית יותר במשאבי חומרה לצורך פעולתה, נצטרך להגדיל את כמות הזיכרון במחשב. דבר זה נעשה באמצעות שדרוג הזיכרון. שנית, אם הזיכרון התקלקל מכל סיבה שהיא, נצטרך להחליפו. שלישית, אם אנו חשים שהמחשב איטי, כתוצאה מהתקנת תוכנות ויישומים רבים, החלפת זיכרון RAM תסייע רבות לשפר את ביצועיו. מומחי מחשב רבים סבורים כי שדרוג זיכרון ה-RAM הוא השדרוג הכדאי ביותר שנוכל לעשות למחשב, כי נקבל מקסימום שיפור בביצועים, בעלות נמוכה יחסית.