כל מה שרצית לדעת על רשתות תקשורת מחשבים

רשתות תקשורת מחשבים נמצאות בכל מקום בימינו, החל מהבית הפרטי, עבור בבית הקפה השכונתי וכלה בארגונים גדולים המונים מאות ואלפי עובדים. טכנולוגית תקשורת המחשבים שינתה את חיינו לבלי הכר. באמצעותה, ניתן להעביר ממחשב למחשב, באופן מהיר ומאובטח (לעיתים גם אלחוטי) מידע חשוב, כולל מידע ויזואלי וקבצי מולטימדיה. איזה סוגי רשתות מחשבים קיימות היום, כיצד הן פועלות ומי מנהל אותן? על כל אלה במאמר שלפניכם.

רשת תקשורת

מיון גיאוגרפי של הרשתות

ניתן למיין רשתות מחשבים לפי גודל האזור הגיאוגרפי שהן מכסות. במיון כזה, מבחינים בארבעה סוגי רשתות:

  • רשת אישית (PAN - Personal Area Network). רשת פשוטה, המכסה טווח של כמה מטרים בלבד, עם קצב העברת נתונים גבוה. דוגמה לכך היא רשת הכוללת סמאטרפון, המתקשר אלחוטית עם מחשב נייד הנמצא בסמוך אליו.
  • רשת תקשורת מקומית (LAN- (Local Area Network. זוהי רשת המכסה טווח של כמה מאות מטרים, כמו למשל תקשורת בתוך בניין או בין כמה בניינים. תקשורת מעין זו נפוצה בפקולטות אוניברסיטאיות או בארגונים. היא מאפשרת למשתמשים להעביר ביניהם מידע ולחלוק משאבי מחשוב (כמו למשל גיבויים המתבצעים על ידי שרת גיבויים). ברשת תקשורת מקומית החיבורים בין המחשבים יכולים להיות באמצעות כבלים או אלחוטיים.
  • רשת עירונית (Metropolitan Area Network – MAN). זוהי רשת המתפרסת על שטח גדול, כמו למשל על פני עיר שלמה או על פני אוניברסיטה. רשת עירונית משתמשת באמצעים מהירים להעברת מידע, כמו למשל סיבים אופטיים.
  • רשת אזורית, המכונה גם רשת תקשורת מרחבית (Wide Area Network – WAN). זוהי רשת תקשורת המכסה אזורים גיאוגרפיים עצומים. רשת כזו למעשה מחברת בין כמה רשתות עירוניות ורשתות מקומיות. האינטרנט היא הדוגמה הידועה ביותר לרשת תקשורת מרחבית והיא חובקת את כל רחבי הגלובוס.

מבנה הרשתות

רשתות מחשבים יכולות להופיע במספר מבנים:

  1. רשת מטיפוס "כוכב". במבנה כזה, כל הקצוות (מחשבים) של הרשת מחוברים למרכז אחד, שיש בו נתב או מרכזת.
  2. רשת מסוג "כוכב מורחב". ברשת מחשבים כזו, כל קצה מהווה את מרכזה של רשת חדשה מטיפוס "כוכב".
  3. רשת מסוג "אפיק". ברשת כזו, כל הקצוות מחוברים לשדרה מרכזית אחת. ברשת זו קיימת בעיה מסוימת, כי רק קצה אחד יכול לשדר מידע בכל זמן נתון. רשת מסוג "אפיק" גם אינה נחשבת לסוג רשת מאובטח במיוחד, כי כל הקצוות חשופים לכל המידע העובר בתווך.
  4. רשת מסוג "טבעת". ברשת כזו, כל קצה מחובר לשני קצוות סמוכים וכך נוצרת "טבעת" של מחשבים. לרשת מסוג זה ישנה וריאציה הקרויה "טבעת כפולה", שבה כל מחשב מחובר באמצעות שני חיבורים לכל מחשב הנמצא לידו.
  5. רשת "אריג". ברשת זו, כל מחשב מחובר לכמה מחשבים. זהו מבנה עמיד בפני תקלות. רשת האינטרנט בנויה במבנה של רשת "אריג".
  6. רשת מסוג "חיבור מלא". זוהי רשת שבה כל מחשב מחובר לכל המחשבים האחרים ברשת. רשת "חיבור מלא" חסינה מאוד בפני תקלות. זוהי רשת יקרה להקמה ומותקנת בדרך כלל רק במקרים של רשתות מחשבים חיוניות וחשובות במיוחד.

אופי תקשורת המחשבים

רשתות מחשבים יכולות להיות מטיפוס "שרת-לקוח" או "קצה לקצה". רשתות "שרת לקוח" הן נפוצות מאוד, בייחוד בעולם האינטרנט. ברשת כזו, מבקש מחשב הלקוח שרות מסוים ממחשב אחר, הקרוי שרת. אותו שרת יכול לשרת מספר גדול של משתמשים. לדוגמה, שרת אקסצ'יינג' המותקן בארגון מסוים יכול לשרת את צרכי הדואר האלקטרוני של כל עובדי הארגון. רשתות מטיפוס "קצה לקצה" עובדות לפי עקרון שונה, בכך שאין מחשב לקוח או מחשב שהוא שרת: כל מחשב יכול להיות גם לקוח וגם שרת. במילים אחרות, כל מחשב ברשת מסוג "קצה לקצה" יכול לבקש – וגם לספק- שירותים שונים. רשת של שיתוף קבצים היא דוגמה ידועה של רשתות מחשב מטיפוס "קצה לקצה".

ניהול רשתות מחשב

רשתות מחשבים, בייחוד אלו מטיפוס LAN, MAN ו-WAN, אינן יכולות לפעול ללא יד מכוונת. מדובר במערכות טכנולוגיות מורכבות ביותר, שיש לפקח ולתחזק אותן באופן קפדני. איש המקצוע האמון על ניהול רשתות המחשבים בארגון קרוי אדמיניסטראטור והוא זה אשר מקים, מתחזק, משדרג ופותר תקלות ברשתות המחשבים בארגון. כל אדמיניסטראטור סיים קורס ניהול רשתות מחשבים ועל פי רוב מחזיק גם בהסמכת MCITP של מיקרוסופט. בין שאר תפקידיו, אחראי מנהל הרשת על זמינות השירותים שמספקים שרתי הארגון, בחינת רשומות (לוגים) המתעדות אירועים חריגים, יישום פרוטוקולים של עבודה, אבטחת הרשתות, תיעוד, אימות משתמשים ועוד.

מתעניינים ברשתות תקשורת? מכללת IITC מציעה מגוון קורסים למתחילים ומתקדמים בתחום. פנו אלינו לייעוץ אישי והכוונה!