קורס CCNP

עבור מקצועני תקשורת נתונים, קורס CCNA הנו רק השלב הראשון בהכשרתם המקצועית. לאחר שסיימו את הקורס הזה וקיבלו את הסמכת ה- CCNA של סיסקו, ממשיכים תלמידים רבים לקראת הצעד הבא: קורס CCNP. מדובר בקורס תקשורת נתונים מתקדם ביותר, המכשיר את בוגריו להקים, לתפעל, לתחזק, לאבטח ולפתור בעיות ברשתות תקשורת נתונים גדולות המתבססות על פרוטוקול אינטרנט (IP).
קורס CCNP הוא קורס טכנולוגי מתקדם ומורכב. תנאי הקבלה לקורס זה כוללים סיום קורס CCNA של סיסקו, אנגלית טכנית טובה ופעמים רבות- גם ראיון אישי. קורס CCNP אורך מאות שעות ועלותו גבוהה למדי. עם זאת, מדובר בהכשרה משתלמת במיוחד. חברות רבות, במיוחד בסדר גודל בינוני וגדול, תרות ללא הרף אחר מומחי תקשורת נתונים בעלי הסמכת CCNP ומוכנות לשלם להם משכורות גבוהות ותנאים נלווים מפתים במיוחד.

קורס CCNP כולל חומר לימוד מגוון, כמו למשל: הגדרת נתבי IP של סיסקו, פתרונות מבוססי פרוטוקול אינטרנט מסוג IPv4, קישור רשתות ארגוניות לרשתות של ספקי אינטרנט, הקמת רשתות וירטואליות בארגונים, תקשורת קול ווידאו, רשתות ארגוניות אלחוטיות, תכנון של רשתות ארגוניות מורכבות ועוד. מסיבה זו, אין לבחור סתם כך קורס CCNP שמחירו הוא הזול מכולם, אלא יש לבחור בקפידה מכללה עם מורים מנוסים ומקצועיים. אחרי הכול, כאשר נצא לשטח, נצטרך לתרגם את מכלול הידע שרכשנו למעשים.
כיצד בוחרים קורס CCNP איכותי? חשוב מאוד להקפיד על מספר קריטריונים. ראשית, חשוב לבדוק את רמת המוניטין והניסיון של המוסד המציע קורס CCNP. מוסד מכובד ונחשב מציע קורס CCNP מקיף ויסודי, עם שפע של הזדמנויות לתרגול מעשי במעבדות תקשורת מתקדמות. צבירת ניסיון מעשי הוא שם המשחק. כל בעיה או תקלה שתיפטר במעבדות המכללה בסיוע מורה, תועיל לתלמיד בהמשך הדרך. פקטור חשוב נוסף שיש להתחשב בו הוא איכות המורים. מכללה טובה תעסיק מורים בעלי שם, ניסיון ומוניטין. הנה טיפ, כדי לוודא שתקבלו "חינוך טוב": שאלו אילו מורים מלמדים בקורס CCNP ופשוט "עשו גוגל" עליהם. מורים טובים מקבלים התייחסויות אוהדות מתלמידים ועמיתים שלהם, בפורומים, טוקבקים או בכתבות עיתונאיות. שלישית, בררו אם ניתנים לתלמידים מתקשים שיעורי תמיכה וחיזוק. קורס CCNP כולל נושאים מורכבים למדי, ורצוי לברר מראש שהמכללה מסייעת גם לתלמידים מתקשים. כיתות לימוד קטנות, סימולציות ו"מרתונים" לקראת בחינות ההסמכה של CCNP – כל אלו הם נתונים שכדאי לברר מראש לפני שנרשמים. נתון חשוב אחר הוא אחוז המעבר של בוגרי קורס CCNP בבחינות ההסמכה של סיסקו. אם מדובר באחוז גבוה, דעו שמדובר במכללה טובה. מצד שני, אם נציגי המכללה מתחמקים מהשאלה, חפשו לכם מקום אחר ללמוד בו.
דרך טובה לגלות אילו מכללות מציעות קורס CCNP איכותי היא פשוט להתייעץ עם אנשי מקצוע בתחום תקשורת הנתונים. אתרו חבר או מכר היכול לקשר אתכם עם מומחה תקשורת הנתונים בארגון כלשהוא ושאלו אותו היכן הוא ממליץ ללמוד קורס CCNP. דרך נוספת לקבל המלצות היא פשוט להציב שאלה בפורום אינטרנטי העוסק בתקשורת נתונים. שימו לב: רצוי להתייחס בעירבון מוגבל לתשובות הניתנות בפורום כזה, משום שחלקן נכתבות על ידי מורים או תלמידי מכללות טכנולוגיות. עם זאת, אם תקבלו מספר תשובות המצביעות על מכללה אחת (או שתיים) כמכללות טובות ללימוד קורס CCNP, כדאי שתיגשו למכללה כזו בעצמכם, כדי לבדוק את הנושא מקרוב.