המחשב קפא? מה עושים?

 1. ראשית, אל תיבהלו ואל תיכנסו ללחץ גם אם הקריסה קורית בדיוק כאשר אתם עובדים על משהו דחוף. עצרו והירגעו. אחר כך- חשבו בשלבים, צעד אחר צעד. נסו להיזכר מתי בדיוק קרתה הקריסה או הקפיאה: האם זה היה כשהפעלתם תוכנה מסוימת? האם זה היה כשחיברתם אביזר מסוים למחשב? ייתכן שהבעיה נעוצה באותה תוכנה או אביזר.
 2. אם מופיעה לכם על המסך הודעת שגיאה, קראו אותה בעיון. היא תספק לכם אינדיקציה כיצד להתחיל לפתור את הבעיה. ניתן גם לבצע חיפוש אודות הודעת שגיאה זו באינטרנט. אם תעשו כך, אתם בהחלט עשויים למצוא מידע רב אודות השגיאה והגורמים לה, כולל, כמובן, איך לפתור אותה.
 3. חשוב שתשללו, שלב אחר שלב, את תרומתם של הגורמים החשודים לתקלה. כך למשל, אם התקנתם לאחרונה חומרה או תוכנה חדשה, נסו להסיר אותה, ולבדוק אם גם אז מתרחשת התקלה.
 4. בדקו האם הדרייברים שלכם מעודכנים. לא מעט קריסות מתרחשות עקב דרייברים בלתי תקינים.
 5. לאחר שהפעלתם חשיבה מתודית ומסודרת לאיתור הסיבות לתקלה, אם עדיין לא הצלחתם לפתור את הבעיה- לא תהיה ברירה אלא להסיר ולהתקין מחדש את כל התקני המחשוב. במקרים מסוימים, תצטרכו גם להתקין מחדש את מערכת ההפעלה. אם גם פעולות אלו אינן עוזרות לכם- פנו לעזרה מקצועית.

רוצים רעיונות נוספים? הנה עוד מספר טיפים לאיתור וטיפול בקריסות וקפיאות מחשב

 • ערכו סריקה יסודית של המחשב לצורך איתור וירוסים ורוגלות. תוכנות מזיקות אלו גורמות פעמים רבות למחשב לקפוא ולהיתקע. אם עדיין אין לכם תוכנת אנטי וירוס, מהרו להתקין אחת כזו בהקדם. לידיעתכם, תוכנות אנטי וירוס טובות כמו AVG אוAvast אין עולות כסף כלל.
 • אם הקפיאה או ההתרסקות קורים לא מיד בתחילת העבודה במחשב, אלא לאחר חמש או עשר דקות, או כאשר התופעות קורות כאשר החדר הוא חם- ייתכן והתקלה קשורה להתחממות רכיבי חומרה מסוימים, כמו למשל לוח האם או המעבד. במצב כזה, מומלץ לפנות לטכנאי לפתרון הבעיה.
 • כאשר המחשב קופא לכם פתאום, נסו ללחוץ על שילוב הכפתורים: Alt+Ctrl+Del . במסך שיפתח בפניכם, בחרו באופציית: start task manager. כעת, תוכלו לראות את כל המשימות הרצות באותו רגע על המחשב שלכם. אם אתם רואים שמשימה מסוימת תובענית בצורה חריגה בדרישותיה למשאבי עיבוד (CPU) או זיכרון ( (Memory, בדקו מהי אותה משימה על ידי הצצה בשורת ה-description. לאחר מכן, תוכלו ללחוץ על כפתור end process, כדי לסיים אותה. פעולה זו עשויה לפתור את הבעיה.
 • פעמים רבות, ביצוע של אתחול מחדש (restart) יפתור את הבעיה. ישנם אנשי מחשבים שאף ממליצים על אתחול יומי, באופן קבוע, כדי למנוע מראש תופעות של קפיאה ותקיעה.
 • בדקו את הגדרות ה-BIOS כדי לוודא שהן תקינות. נסו לאפס אותם להגדרות הבסיס הבאות עם המחשב, או להגדרות אופטימליות ולבדוק לאחר כל איפוס. אם אינכם מבינים בכך, פנו לעזרה מקצועית.
 • האם יש חפץ על או בקרבת המחשב? אם הבעיה מתרחשת כאשר אתם מניחים חפץ כלשהו על המארז, או כאשר אתם נשענים עליו, תידרשו לפתוח את המארז ולוודא שאין כבלים או רכיבים אלקטרוניים כלשהם, הנמצאים בחלק הסופג את הלחץ. אם איתרתם כאלו, הרחיקו אותם מדופן המארז.
 • סרקו את הדיסק הקשיח שלכם וחפשו בעיות בדיסק אותה הסריקה תוכל לתקן. תוכלו לעשות זאת באמצעות כלי המובנה במערכת ההפעלה חלונות, אם תעקבו אחר ההנחיות הבאות (מתייחסות לחלונות 7 באנגלית): מלוח הבקרה, בחרו : computer. כעת, לחצו קליק ימני על אייקון הכונן שברצונכם לסרוק, למשל- כונן C. בחרו באפשרות properties. כעת, בחרו בתווית tools. הכלי הראשון שיוצג בפניכם יסרוק את הדיסק הנבחר ויחפש שגיאות. שימו לב: כאשר תלחצו "בדוק עכשיו" (Check now), תיפתח בפניכם תיבת "צ'ק בוקס", בה תוכלו לסמן אפשרות של תיקון שגיאות אוטומטי וכן-סריקה וניסיון הצלה של סקטורים פגומים בדיסק.
 • תקלות מחשב יכולות להיות תוצאה של אספקת זרם בלתי סדירה. אם אתם מבחינים כי האור במסך המחשב מתעמעם קלות כאשר המחשב קופא או קורס- סימן הוא, שככל הנראה מדובר בתקלה באספקת הזרם. במצב כזה, בדקו את תקינות ספק הכוח שלכם ואם יש צורך- החליפו אותו בחדש. גם התקנת מכשיר הקרוי אל פסק (UPS), שתפקידו להגן על המחשב מפני שינויים בזרם החשמל, בהחלט עשוי לפתור את הבעיה.

המאמר בחסות: מרכז ללימודי טכנולוגיה ותקשורת IITC