כיצד לנקות את המחשב מוירוסים?

זה עלול לקרות גם לכם. יום בהיר אחד אתם עשויים להיתקל במצב בו "נידבק" המחשב שלכם בוירוסים בצורה קשה. במצב כזה, לא ניתן יהיה להריץ יישומים, הגישה לאינטרנט תיפגע, שורת המשימות שעל המסך תיעלם וכיוצא באלו "מרעין בישין". אל בהלה. במאמר זה נדריך אתכם, צעד אחר צעד, כיצד לנקות את המחשב מהוירוסים ושאר התוכנות המזיקות שהסתננו לתוכו. עקבו אחר ההנחיות הבאות:


 1. בצעו אתחול מחדש (ריסטארט) ולחצו F8. כעת, עברו למצבSafe Mode . לחצו Enter.
 2. עתה, בצעו system restore. כדי לבצע זאת, בחרו בנקודת זמן כלשהיא מבין התאריכים המוצגים בפניכם. פעולת system restore תחזיר את המחשב לאותו מצב בו היה בנקודת הזמן הנבחרת. אחוז גבוה של הוירוסים אמור להיעלם כתוצאה מפעולה זו.
 3. כשאתם במצב Safe Mode , עברו ממצב Start ל-Run והקלידו בתיבה שתיפתח: msconfig. לחצו על Enter. כעת, לכו ללשונית Startup ואז באמצעות הצ'ק בוקס, פשוט בטלו את כל היישומים הבלתי מוכרים המופיעים בפניכם, מלבד יישום האנטי וירוס (אם יש לכם כזה). שימו לב: אם יש לכם ספק לגבי מהותם של חלק מן היישומים המופיעים בפניכם, התייעצו עם טכנאי מחשב או עם חבר שמבין היטב במחשבים. לחצו apply וסגרו את היישום.
 4. בצעו אתחול מחדש. כעת, כנסו למצב safe mode with networking. לחצו Enter.
 5. באמצעות פעולת msconfig, בדקו שוב שכל היישומים שהסרתם בשלב 3, אכן הוסרו בפועל. אם אתם רואים שישנם עדיין יישומים בלתי מוכרים שמשום מה לא הוסרו, הסירו אותם כעת.
 6. התקינו את תוכנת kaspersky virus removal tool. התוכנה נחשבת למשמידת וירוסים יעילה ביותר. כדי לאתר את הכתובת להורדה של התוכנה, הקלידו בגוגל kaspersky virus removal tool.
 7. הפעילו את התוכנה. שימו לב: לפני שהיא מבצעת סריקה, הגדירו אותה כך שכל האזורים במחשב שבהם מאוחסן מידע ייסרקו על ידה (לרבות: my computer, my document ,my email וכד').
 8. התחילו לסרוק את המחשב באמצעות התוכנה. פעולה זו יכולה לקחת לא מעט זמן.
 9. אם התוכנה איתרה וירוס, היא תציג בפניכם מסך המודיע על כך ותמליץ למחוק את הוירוס. מחקו את הווירוס ובחרו באפשרות לבצע, אוטומטית, מחיקה של כל הוירוסים שיתגלו בסריקה.
 10. כשהתהליך של הסריקה יושלם, התוכנה תציג בפניכם רשימה ארוכה של תוכנות "זדוניות" שנתגלו והושמדו בסריקה.
 11. צאו מהתוכנה.
 12. כעת, בטלו את האפשרות של system restore. בצעו רענון מחדש (Refresh).
 13. בצעו אתחול מחדש. עתה, כנסו למצב של safemode with networking.כעת, הורידו והתקינו תוכנה נוספת בשם malwarebytes (חפשו את הקישור להורדה בגוגל, באמצעות הקלדת שם התוכנה). מדובר בתוכנה מעולה לאיתור וסילוק תוכנות זדוניות למיניהן (Malware). לפני ההתקנה, וודאו שאתם מורידים בסיס נתונים מעודכן של התוכנה.
 14. הפעילו את התוכנה ובחרו, מבין האפשרויות המוצגות בפניכם, את האפשרות של סריקה מלאה. סמנו את המחיצות שבעבורן אתם מבקשים לבצע סריקה.
 15. כאשר התוכנה תסיים את הסריקה, היא תציג לפניכם רשימה ארוכה של תוכנות "זדוניות" שנתגלו, לרבות סוסים טרויאנים, תוכנות המבצעות "מחטף" לדפי אינטרנט ועוד. הסירו את כולם.
 16. בצעו אתחול מחדש. כעת, ניתן להיכנס ל- Normal mode.
 17. עתה, התקינו תוכנה בשם super anti spyware. הקפידו להוריד את הגרסה ובסיס הנתונים המעודכנים ביותר של התוכנה. תוכנה זו תרה אחרי תוכנות ריגול למיניהן, שהושתלו במחשב שלכם.
 18. בצעו סריקה מהירה באמצעות התוכנה. גם כאן, ייתכן שתמצאו כמה יישומים מזיקים. הסירו אותם.
 19. כעת, הורידו תוכנה בשם Norton power eraser. הקפידו להוריד את הגרסה האחרונה. תוכנה זו מתמחה בהסרת תוכנות מזיקות שהן קשות במיוחד לאיתור. התקינו את התוכנה.
 20. לאחר ההתקנה, בצעו סריקה הכוללת Rootkit scan. אם נתגלו ממצאים מזיקים- פשוט הסירו אותם באמצעות התוכנה.
 21. בצעו שוב msconfig. הסתכלו ביישומים הנמצאים תחת לשונית Startup. הכול אמור להראות בסדר בשלב זה, ללא כל יישומים מזיקים.
 22. אם אתם עדיין חוששים, תוכלו להשתמש בסורקי וירוסים נוספים, כמו למשל אלו של חברת Doctor Web או Avira.

המאמר בחסות: מרכז ללימודי טכנולוגיה ותקשורת IITC