מתי כדאי להתקין ווינדוס ומתי לינוקס?

לפטופ עם לינוקס

כבר שנים רבות, שווינדוס היא מערכת ההפעלה הנפוצה ביותר בעולם למחשבים אישיים. מגרסה לגרסה היא הולכת ומשתפרת. למרות שפה ושם נשמעת ביקורת על חלק ממאפייניה, המוני משתמשי מחשבים פשוט לא יוכלו להסתדר בלעדיה.
עם זאת, ישנם מצבים בהם כדאי לשקול להתקין על גבי המחשב דווקא לינוקס. לינוקס היא מערכת הפעלה בקוד פתוח, המשתכללת כל הזמן תודות למאמציהם של מפתחים מכל רחבי העולם. בניגוד לווינדוס, שעולה כסף, לינוקס אינה עולה דבר- היא מערכת הפעלה חינמית לחלוטין. נשאלת אם כך השאלה, מתי כדאי להתקין ווינדוס ומתי לינוקס? על כך במאמר שלפניכם.

מצבים בהם כדאי להתקין ווינדוס

 1. מקרה בו נדרשת תאימות למקסימום של תוכנות ויישומים– במקרה בו אנו מבקשים להתקין על גבי המחשב האישי (או המשרדי) שלנו מגוון גדול ככל האפשר של תוכנות, רצי להעדיף התקנת ווינדוס. זאת משום שכמעט כל תוכנה שנעלה על הדעת: לגרפיקה, עיבוד תמלילים, חישובים, הצגה ועריכת מולטימדיה – מסופקת בגרסה העובדת על ווינדוס. מאידך, מספר התוכנות "הרצות" על לינוקס מצומצם יותר (אם כי גם הוא עולה בהתמדה).
 2. מצב בו נחוץ להפעיל תוכנות אופיס – במקרה בו אנו מעדיפים (או מחויבים על ידי הארגון) להפעיל את חבילת תוכנות אופיס של מיקרוסופט, יש להתקין מערכת הפעלה של ווינדוס, כי אופיס לא "תרוץ" על לינוקס.
 3. מצבים בהם מקום העבודה דורש זאת – ישנם ארגונים אשר אינם מתירים לעובד להתקין לינוקס על מחשבו המשרדי. הדבר עלול לנבוע מסיבה של חוסר תאימות או חוסר התממשקות לתוכנות אחרות, הרצות על גבי המחשבים האחרים של הארגון.
 4. כאשר המחיר אינו מהווה שיקול משמעותי – במקרה בו המחיר אינו מהווה שיקול משמעותי, רצוי לשקול להתקין ווינדוס. למעשה, מחירי מערכת ההפעלה הזו יורדים במשך הזמן וגם ניתן לקבל אותה במחיר מצוין בעת רכישת מחשב חדש.
 5. כשיש צורך בתאימות חומרה מקסימאלית: אם יש לנו אביזרים היקפיים רבים המחוברים למחשב (כגון סטרימר, מדפסת, מקלדת אלחוטית, כונן גיבוי חיצוני, מסך נוסף וכד') – כדאי להתקין ווינדוס. זאת משום שהתקנים חיצוניים רבים אינם כוללים דרייברים המתאימים ללינוקס, כך שלא נוכל להתקינם על מערכת ההפעלה הזו.
 6. אנשים המעדיפים ממשק מוכר (בגלל גרסאות קודמות) –אחד היתרונות החשובים של ווינדוס הוא העובדה כי ממשק המשתמש שלה מוכר לכולם מגרסאות קודמות. במילים אחרות, גם אם אינך מומחה מחשבים (או שאתה אדם מבוגר), אם השתמשת פעם בווינדוס, תדע, בתוך זמן קצר, לתפעל בקלות גם את הגרסה החדשה ביותר.
 7. שפע של חומרי עזר והדרכה- יש לכם ווינדוס ונתקלתם בבעיה? אל דאגה. יש באינטרנט שפע בלתי נדלה של סרטונים, מצגות ומאמרים שיעזרו לכם לסדר את התקלה. אז אם אינכם משתמשי מחשב מקצועיים, העדיפו להתקין ווינדוס, בגלל הזמינות הרבה של הדרכות לפתרון תקלות ( Troubleshooting).

מתי כדאי להתקין לינוקס?

למרות היתרונות הרבים של ווינדוס, ישנם מצבים בהם כדאי להעדיף דווקא התקנת לינוקס.

 1. כשהמחיר מהווה מגבלה- יש לכם תקציב מוגבל מאוד? לינוקס אינה עולה כסף. אם יש לכם שניים שלושה מחשבים בבית, תוכלו לחסוך סכום נאה אם תתקינו עליהם לינוקס.
 2. כשיש משאבי מחשב חלשים – אם יש לכם מחשב מיושן או חלש יחסית, העדיפו להתקין עליו לינוקס. דרישות החומרה של לינוקס פחותות בדרך כלל מאלו של ווינדוס, כך שהיא תרוץ היטב גם על מחשב ש"ימי הזוהר" שלו כבר מאחוריו.
 3. אם אינכם "נעולים" על התקנת חבילת אופיס במחשב- אם לא מפריע לכם להשתמש בחבילת תוכנות דומה לאופיס (ולאו דווקא אופיס של מיקרוסופט) - העדיפו לינוקס. ניתן למצוא חבילות תוכנה (למשל LibreOffice) בעלות יכולות דומות לאופיס, שירוצו היטב על לינוקס. צ'ופר נוסף: גם אותן ניתן להתקין בחינם.
 4. אם אין לכם חומרה רבה המחוברת למחשב: אם המחשב שלכם לא מחובר להתקנים חיצוניים רבים, כדאי לשקול להתקין לינוקס. כל עוד מדובר בהתקן חומרה נפוץ יחסית (למשל: מדפסת מתוצרת מחברה מוכרת) – סביר להניח שתוכלו לאתר עבורה גם דרייברים של לינוקס, שיאפשרו לה לעבוד. כמובן, ליתר בטחון, בררו את עניין הדרייברים לפני שאתם מתקינים לינוקס.
 5. אם אתם משתמשי מחשב מנוסים יחסית: אם אתם משתמשי מחשב מיומנים יחסית, שיכולים ללמוד במהירות כיצד לתפעל ממשק משתמש חדש- שקלו התקנת לינוקס. כדאי גם לזכור, שגרסאות לינוקס רבות כוללות מאפייני ממשק דומים למדי לווינדוס, כדי לעודד משתמשים "להגר" ללינוקס.

המאמר בחסות: מרכז ללימודי טכנולוגיה ותקשורת IITC