מורה פרטי- יתרונות וחסרונות

לומדים גם בבית

תלמידים רבים, מכל שכבות הגיל, נעזרים יותר ויותר בשירותיהם של מורים פרטיים במקצועות לימוד שונים. יש הורים שבוחרים להצמיד לילד מורה פרטי בגיל מוקדם יחסית, כדי לוודא שהוא מתרגל את החומרים הנלמדים בבית הספר, בין אם מדובר באנגלית, בחשבון או בכל מקצוע אחר שבו חשובה להורים הצלחת הילד, או שהילד מתקשה בו.

תלמידי חטיבת הביניים נעזרים במורה פרטי כדי לחזק את הידע שלהם לקראת מבחני המיון שיקבעו את מסלולי הלימוד שלהם לתיכון, והתיכוניסטים השואפים לקבל ציון גבוה בתעודת הבגרות עובדים קשה ומבקשים סיוע פרטי, לחיזוק המקצועות הנלמדים בבית הספר. גם סטודנטים באקדמיה מוצאים עצמם לא אחת תוהים האם כדאי להם לפנות למורה פרטי לחיזוק מקצועות כמו סטטיסטיקה ושיטות מחקר, או לחיזוק האנגלית שלהם. אז האם זה באמת כדאי?מורה פרטי - אילוסטרציה

מורה פרטי – למה זה כדאי?

אחד היתרונות המשמעותיים ביותר של המורה הפרטי הוא ביחס האישי שמקבל התלמיד לאורך השיעור, ואף בין השיעורים. בשיעור הפרטי נמצאים שני אנשים בלבד – המורה והתלמיד, כך שהתלמיד לא צריך לחלוק את תשומת הלב עם 30 תלמידים אחרים או להרגיש לא בנוח להודות שהוא פשוט לא מבין את הנושא הנלמד. היחס האישי הזה מביא איתו יתרון גדול נוסף, והוא היכולת של המורה לקבוע תכנית לימודים אישית שמתאימה בדיוק למה שהתלמיד צריך. מורה למתמטיקה שמלמד תלמיד תיכון יכול לזהות שהתלמיד מבין היטב את חוקי הגיאומטריה אבל מתקשה באלגברה. במקרה כזה הוא יידע למקד את תשומת הלב דווקא בחוקי האלגברה ובתרגול מתאים, כדי לחזק את התחום הזה – במקביל לשימור החוזקות הקיימות בגיאומטריה. כך נהנה התלמיד מכל העולמות ויכול להגיע לכיתה עם ביטחון גבוה יותר ועם הבנה שאינה נופלת מאף תלמיד אחר (ואולי אף גבוהה יותר).

בנוסף, יש תחומים בהם מרבית הלימוד מתבצע "תוך כדי תנועה" ובעיקר מתוך התנסות מעשית - תחום כזה למשל, הוא קידום אתרים. יחד עם זאת, אנשים רבים מתקשים לעשות את צעדיהים הראשונים בתחום ללא "מנטור", סוג של מורה פרטי שמלמד את העקרונות הבסיסיים של התחום.

עלות מול תועלת

החיסרון של שיעורים פרטיים הוא כמובן סוגיית התקציב, וזאת משום ששיעור פרטי איננו דבר זול, וככל שיש צורך בחיזוק תחומים נוספים או ככל שמתקרבת בחינת הבגרות, כך עולה הצורך במספר שיעורים גדול יותר, מה שעשוי להוביל לעלות גבוהה. כמובן שהשיקול של עלות מול תועלת הוא שיקול משמעותי, אך בכל מקרה מומלץ בחום לשוחח עם המורה הפרטי על הנושא באופן כן וישיר, ולבחון את האפשרויות. ייתכן שניתן לבחור תחומים מסוימים בהם תתמקדו, למשל – שיעורים פרטיים באנגלית בלבד, ללא מתמטיקה, או רק בנושאים מסוימים בתחום הלימוד שהם חלשים יותר. התייעצו, חשבו, וקבלו את ההחלטה המתאימה ביותר לצרכים האישיים שלכם.