טיפים ללימודי מחשבים באופן עצמאי

רבים מבין אלו המעוניינים בלימודי מחשבים, פונים למכללות ונרשמים לקורסי מחשבים. עם זאת, ישנה אופציה זולה יותר, המיועדת לאלו מביניכם שיש להם משמעת עצמית חזקה: לימודי מחשבים באופן עצמאי. מה ניתן ללמוד באופן עצמאי וכיצד לעשות זאת ביעילות? על כך במאמר שלפניכם.

מה ניתן ללמוד באופן עצמאי

קיים מספר גדול של תחומים במחשבים שניתן ללמוד אותם באופן עצמאי. נושאים אלו כוללים, בין היתר: טכנאות מחשבים, אבטחת מידע, ניהול רשתות, בניית אתרים, תכנות בשפות מחשב שונות, תקשורת נתונים ועוד. תלמיד הלומד באופן עצמאי בונה לעצמו את מתכונת הלימודים, בדרך כלל לפי ספרי עזר שרכש בתחום, ואף ניגש בסוף למבחני הסמכה מקצועיים, כמו למשל מבחני ההסמכה של סיסקו או מיקרוסופט.

טיפים ללומדים באופן עצמאי

כיצד ניתן ללמוד מחשבים באופן עצמאי בנוחות וביעילות? לפניכם שורה של טיפים שימושיים שיעשו לכם את החיים קלים יותר.

שיפור השליטה באנגלית

הטיפ החשוב ביותר לתלמידי מחשבים הלומדים עצמאית הוא- שפרו את רמת האנגלית שלכם. ידע באנגלית הוא קריטי להצלחה בלימודי מחשבים. כל ספרי הלימוד הטובים בתחום המחשבים כתובים באנגלית. כל המונחים המקצועיים בעולם הטכנולוגיה הם באנגלית. בחינות ההסמכה גם הן נערכות בשפה האנגלית. על כן, השקיעו ברכישת ספרי הדרכה ותרגול של השפה האנגלית ואם יש צורך בכך- קחו גם שיעורים פרטיים. הקפידו במיוחד להגדיל את אוצר המילים שלכם. אחת הדרכים לעשות זאת היא באמצעות חיפוש בגוגל של הביטוי "technical English vocabulary" ועיון בתוצאות החיפוש, הכוללים חומרי לימוד רבים.

השקיעו בספרי עזר

studing from a book

רכשו את ספרי העזר הטובים ביותר בתחום. הדרך הטובה ביותר לעשות זאת, היא לברר עם תלמידי קורסי מחשבים מהם ספרי העזר הפופולאריים ביותר בקורס שלהם ולרכוש אותם. אם אתם לומדים טכנאות מחשבים, למשל, צרו קשר עם תלמידי קורס טכנאי מחשבים ושאלו אותם באיזה ספרי לימוד הם משתמשים. לחילופין, תלמידי קורס CCNA ישמחו לספר לכם אודות ספרי עזר טובים בתחום תקשורת הנתונים. ניתן גם להיכנס לחנויות ספרים באינטרנט, כמו "אמאזון", ולהקליד ביטויים כמו MCITP או CCNA. בתוצאות החיפוש יעלו מגוון חומרי לימוד רלוונטיים: ספרים, מארזי דיוידי ועוד. שימו לב לביקורות שקיבלו חומרי הלימוד והקפידו לקנות את אלו שקיבלו את חוות הדעת הטובות ביותר.

פתרון בחינות הסמכה

פתרו בחינות הסמכה רבות ככל האפשר. קיימים באינטרנט מספר אתרים המציעים לכם לפתור כמות גדולה של בחינות הסמכה (לעיתים תמורת תשלום קטן) למשל: אתר braindumps.com או אתר ExamCollection.com. ככל שתתנסו בפתרון בחינות הסמכה רבות יותר, יגדל ביטחונכם העצמי, הידע שלכם יתעצם ותגדילו מאוד את סיכויי הצלחתכם בבחינה. כאשר אתם בונים את מתכונת הלימודים שלכם, הקציבו מראש פרק מזמן משמעותי (לפחות שבוע) לצורך פתרון בחינות.

מורה פרטי למקרה הצורך

קשה ללמוד לגמרי לבד, ללא כל הנחיה והכוונה אנושית. על כן, מומלץ לאתר איש מקצוע בתחום אותו אתם לומדים, ולקחת ממנו שיעור פרטי מידי פעם, לצרכי חידוד החומר הנלמד. ניתן לאתר איש מקצוע כזה על ידי הצבת בקשה לשיעורים פרטיים בפורומים מקצועיים, כמו למשל בפורום טכנאי מחשבים או בפורום מנהלי רשתות (בהתאם, כמובן, לתחום הספציפי שאתם לומדים). שימו לב: אל תתפשרו על מורה פרטי שאינו מוסמך בעצמו. כמו כן, בקשו להתנסות בשיעור לדוגמה, כדי לראות אם סגנון ההדרכה של המורה מתאים לכם.

רכשו ניסיון מעשי

אל תניחו לעובדה שאתם לומדים בבית למנוע מכם לרכוש ניסיון מעשי. כדי לעשות זאת, חפשו מעבדת מחשבים באזור מגוריכם והציעו לעבוד במקום כ"סטאז'רים", תמורת תשלום סמלי או אפילו בחינם. לחילופין, התקשרו לכמה חברות העוסקות במתן שירותי מחשב לארגונים והציעו להם לעבוד שם תמורת שכר סמלי, כדי לרכוש ניסיון.

השתתפות בפורומים מקצועיים

ברשת קיימים פורומים רבים בתחום המחשבים וכדאי לקחת בהם חלק פעיל. אם אתם לומדים קורס CCNA, חפשו להשתתף בפורומים לתקשורת נתונים. לחילופין, אם אתם לומדים ניהול רשתות מחשבים, חפשו פורומים של אדמיניסטראטורים. פורומים הם מקום מצויין לשאול שאלות רלוונטיות לחומר הלימודים ולהבהיר נושאים שאינם ברורים לכם די הצורך.

סדר יום קבוע ומסודר

לימודי מחשבים עצמאיים מחייבים משמעת עצמי חזקה ודחיית סיפוקים. על כן, הקפידו על סדר יום קבוע, הכולל הקדשת זמן נאות ללימודים, לעבודה ולבילויים. השתדלו ככל האפשר לדחות פיתויים ספונטניים, שכן אלו יפגעו בלימודים. מאידך, אל תפריזו בהתרכזות בלימודים בלבד, אחרת תשחקו את עצמכם מהר מדי.

סביבת לימודים נוחה

הכינו לעצמכם בבית סביבת לימודים מבודדת ושקטה, רצוי בחדר נפרד. הקפידו שהמחשב האישי שלכם, בו אתם משתמשים לצרכי הלימודים, יהיה תקין ומהיר. הדבר האחרון שתרצו לבזבז עליו את הזמן הוא מחשב ישן שנתקע לפתע, בדיוק כשאתם מנסים לפתור שאלה קשה באחד ממבחני התרגול.

אם ברצונכם לקבל הכשרה מסודרת בתחום לימודי מחשבים, מכללת IITC מציעה מגוון קורסי הכשרה והסמכה בתחום. בקרו באתר שלנו: http://www.iitc.co.il/