לימודים אקדמאים בישראל – כל המאפיינים, המגמות וההמלצות בשבילכם

מאות אלפי צעירים חובשים בכל שנה את ספסלי המוסדות האקדמיים בישראל. לפי נתונים של המועצה להשכלה גבוהה, היו בישראל בשנת הלימודים 2010-2011 כמעט 250 אלף סטודנטים, לא כולל תלמידי האוניברסיטה הפתוחה. סטודנטים אלו לומדים בעשרות רבות של מוסדות אקדמיים, אוניברסיטאות ומכללות. על סוגי המכללות השונים, המגמות המסתמנות בהשכלה הגבוהה והמלצות רלוונטיות לסטודנטים חדשים- נפרט בפניכם במאמר זה.

סוגי המוסדות האקדמיים

כיתת לימודי מחשבים

בישראל ישנם כמה סוגים של מוסדות אקדמיים, כמפורט להלן:

 1. מכללות אקדמיות, המעניקות תואר אקדמי ראשון וחלקן גם תואר שני (במסלול ללא כתיבת תזה). מכללות אלו יכולות להיות פרטיות או ציבוריות. מספרן מוערך בשישים. המכללות האקדמיות כוללות גם כמה סוגי מכללות עם אוריינטציה מקצועית, למשל-מכללות להכשרת מורים וגננות. אלו מעניקות לבוגר תעודת הוראה, בנוסף על תואר ראשון. גם בתי ספר אקדמיים לסיעוד הן מכללות אקדמיות בעלות אוריינטציה מקצועית, המכשירות כוח אדם לעסוק בענף הסיעוד ומעניקות לבוגרים תואר אקדמי או נקודות זכות לקראת תואר.
 2. אוניברסיטאות. מספרן של אלו עומד, נכון ל-2012, על שמונה והן עוסקות במחקר ובמתן השכלה גבוהה.
 3. שלוחות של מוסדות אקדמאיים מחו"ל. מכללות אלו מעניקות תעודות ותארים אקדמאיים מטעם מוסדות שאינם ישראליים.
 4. נוסף על אלו, ראוי לציין שקיימות בישראל גם מכללות מקצועיות רבות, המעניקות הכשרה והסמכה מקצועית ללא תואר אקדמי. מכללות אלו מציעות מגוון רחב של הכשרות מעשיות בתחומים כמו לימודי מחשבים, חשבונאות, מלונאות, טכנולוגיה, רפואה משלימה ועוד.

מסלולי לימודים מועדפים

כאשר בוחנים את הנתונים הסטטיסטיים המסופקים על ידי המועצה להשכלה גבוהה, עולה כי הלימודים האקדמיים המבוקשים ביותר כיום הם: מקצועות עזר רפואיים, רפואה, הנדסת חשמל ואלקטרוניקה, לימודי מחשבים, משפטים, פסיכולוגיה וכלכלה. המועצה מציינת כי הביקוש ללימודים אלו נותן "ביטוי מסוים", כהגדרתה, למקצועות המבוקשים בשוק העבודה.

מגמות בהשכלה הגבוהה בישראל

ממחקרים ומנתונים שהתפרסמו לאחרונה בתחום ההשכלה הגבוהה בישראל, עולות כמה מגמות, כמו למשל:

 1. גידול בקרב מספר הסטודנטים הלומדים לקראת תואר שני.
 2. גידול ניכר במספר הסטודנטים הלומדים לקראת תואר ראשון במכללות האקדמיות.
 3. לאחר תקופה של ביקוש רב ללימודי ביוטכנולוגיה, נרשמת כיום התמתנות בהרשמה ללימודים אלו.
 4. אחוז הנשים בקרב הסטודנטים עולה בהתמדה מזה שלושה עשורים. כיום עומד חלקן של הנשים על כ-55% מכלל הסטודנטים הלומדים לתואר אקדמי.
 5. שני העשורים האחרונים מצביעים על עלייה במספר הסטודנטים הערביים, הלומדים לקראת תואר ראשון.
 6. משבר ההייטק העולמי הביא בזמנו לירידה מסוימת בביקוש ללימודי מחשבים, אך לאחרונה ניכרת התאוששות והדרישה ללימודים אלו מתחזקת.

לקראת למידה באקדמיה

אם גם אתם מתכוונים לחבוש בקרוב את ספסלי האקדמיה, להלן כמה טיפים שיעשו לכם את בחירת המקצוע והלימודים לקלים יותר.

 1. עוד לא החלטתם באיזה תחום לבחור? הנה טיפ שעשוי לעזור לכם. מעת לעת ניתן למצוא בעיתונות כתבות ומאמרים על התחומים הנדרשים ביותר בשוק העבודה, כולל ראיונות עם מנהלי גיוס בחברות כוח אדם. קראו בעיון כתבות אלו ובדקו אם אחד התחומים המצוינים שם יכול להתאים להעדפותיכם ונטיותיכם.
 2. בררו מיהן האוניברסיטאות והמכללות שיש להן מוניטין בתחום שאתם מתכוונים ללמוד ורכזו את מאמציכם להתקבל אליהם. אין זה סוד כי מעסיקים מעדיפים לקלוט לעבודה סטודנטים שסיימו לימודים במוסד יוקרתי. על כן, כדאי לשקול לימודים במוסדות כאלו גם אם עלות הלימודים שם גבוהה יותר או שנדרשת מכם תקופה של "מקצה שיפורים" לציוני הבגרות.
 3. אם אתם אובדי עצות ואינכם מסוגלים להחליט באיזה מסלול לבחור, כדאי להסתייע בשירותיהם של מוסדות להכוון תעסוקתי. השרות אמנם עולה כסף, אך הוא יסייע למקד אתכם בתחום בו יש לכם את מירב הסיכויים להצליח.
 4. שפרו את רמת האנגלית שלכם. בכל תואר שתלמדו, לרבות לימודי מחשבים או טכנולוגיה, תיתקלו בחומרי לימוד באנגלית. אם רמת האנגלית שלכם אינה טובה, נצלו את הזמן שנותר עד ללימודים, "עשו לעצמכם טובה" ושפרו את רמת השפה באמצעות ספרי לימוד טובים, הדרכה פרטית או השתתפות בקורס אנגלית.
 5. אל תחכו ליום הראשון ללימודים כדי להגיע לאולמות ההרצאות. בואו כסטודנט חופשי לשמוע הרצאות. קבעו לעצמכם להגיע לכמה הרצאות, במקצועות המעניינים אתכם, כדי לראות בפועל כיצד מתקיימת הדרכה אקדמית. עניין זה יכול להרגיע את אלו מכם שחוששים קצת מהיום הראשון בלימודים (שאכן עלול להיות מעט מלחיץ). בזמן היותכם בכיתה, בדקו באילו אמצעים משתמשים הסטודנטים לתעד את דברי המרצה (מחשב נייד, רשם קול) ונסו לשוחח איתם, כדי לקבל מהם כמה טיפים שימושיים ללימודים.

המרכז הישראלי לטכנולוגיה ותקשורת IITC הוא מוסד מוכר וותיק בתחום לימודי מחשבים, המסייע לסטודנטים למצוא עבודה כבר במהלך הקורס.