כיצד לתקן כונן CD/DVD

כונני CD ו-DVD נמצאים בשימוש נרחב כבר שנים רבות. בכוננים מסוג זה אנו משתמשים כדי להתקין תוכנות ומשחקים במחשב שלנו, לשמוע מוזיקה ולראות סרטים. כמו בכל התקן אלקטרוני, לעיתים עשויות להתעורר בעיות בכוננים הללו. מה ניתן לעשות בנדון? על כך במאמר שלפניכם.

אם כונן ה-CD או ה-DVD שלכם אינו מזוהה במחשב

לעיתים ייתכן מצב, בו כלל לא יופיע האייקון של הכונן שלכם ברשימת ההתקנים של המחשב. בעיה מסוג זה ניתן לפתור אם תעקבו בקפדנות אחר ההנחיות הבאות:

לכו ל-start והקלידו בתיבת החיפוש את הביטוי CMD, כעת לחצו Enter ואחר כך הקלידו בתיבה שתיפתח regedit. מכאן, המשיכו לפי סדר המחיצות הבא: Computer > hkey_local_machine> system > current control set > control > class. כעת חפשו מחיצה בשם:
4d36E965-e325-11ce-bfc1-08002be10318 . פתחו מחיצה זו ומחקו את הקבצים: upperfilter ו- lowerfilter. סגרו את היישום. בצעו אתחול מחדש למחשב. עתה, לכו ל- my computer וראו אם האייקון של ה-DVD או ה-CD כבר מופיעים. אם כן, הכניסו דיסק כלשהו להתקן ונגנו אותו, כדי לוודא שהכול הסתדר לחלוטין.

נתקלתם בבעיות אחרות? נסו את הטיפים הבאים:

כונן CD

  • הכונן כלל לא עובד: ראשית, לכו ל- my computer ומצאו את האייקון של הכונן. לחצו קליק ימני ו- eject, כדי לבדוק אם המגירה של הכונן נפתחת. אם המגירה נפתחת, לפחות ניתן לדעת שהמחשב מתקשר עם ההתקן. בנוסף, אם מדובר בצורב שלא עובד, נסו להתקין מחדש את התוכנה המגיעה עם הצורב. עניין זה פותר בדרך כלל את הבעיה. כעת, נסו לאתר את הכונן ברשימת מנהל ההתקנים (device manager). לחצו קליק ימני, uninstall, ואחר כך בצעו סריקה למציאת התקנים חדשים במחשב (scan for hardware changes). אם המחשב לא התקין מחדש את הכונן, והאייקון שלו כלל לא מופיע ברשימת מנהל ההתקנים- סביר מאוד שהכונן שלכם שבק חיים ונידרש להחליפו בחדש.
  • באתר התמיכה של מיקרוסופט קיים יישום, היכול לבדוק ולתקן אוטומטית בעיות שונות בכונן. נסו אותו. כדי להגיע לעמוד המכיל את היישום, כתבו בגוגל את הביטוי microsft fixit dvd. יישום זה מתמודד בהצלחה עם בעיות כגון: כונן שלא קורא או כותב, הודעות שגיאה למיניהן (דרייברים חסרים או פגומים) וכד'.
  • בדקו את המדיה עצמה (CD או DVD), כדי לראות אם היא פגומה או מלוכלכת. אם זה המצב, נקו את המדיה בעדינות באמצעות קיט ניקוי מיוחד או מטלית כותנה רכה שאינה משאירה סיבים. כעת הכניסו את המדיה לכונן ונסו שוב לנגן את הדיסק.
  • בדקו אם המדיה בכלל מתאימה לסוג הכונן. כך לדוגמה, לא תצליחו לקרוא מדיה מסוג CD-RW, אם הכונן שלכם אינו תומך במדיה מסוג זה.
  • בדקו אם קיים עדכון לדרייבר של הכונן שלכם. ניתן לעשות זאת באמצעות ביקור באתר מיקרוסופט, בכתובת http://update.microsoft.com
  • ייתכן והכונן שלכם אינו מקבל חשמל כנדרש. לכן, אם מדובר בהתקן חיצוני, בדקו שכבל החשמל של הכונן מחובר היטב לשקע החשמל. אם מדובר בכונן פנימי, ייתכן ומדובר בבעיה הקשורה לא בכונן עצמו, אלא בכבל המוליך אל ספק הכוח של המחשב (power cable). במקרה כזה תצטרכו להחליף את הכבל (מומלץ להסתייע בטכנאי מחשבים לצורך ביצוע פעולה זו).

המאמר בחסות: מרכז ללימודי טכנולוגיה ותקשורת IITC