למה הסמכת סיסקו היא יתרון לא רק למוסמכים אלא גם למעסיקים?

קורסי סיסקו השונים, כדוגמת קורס CCNA או קורס CCNP, מושכים אליהם צעירים רבים, המבקשים לרכוש מקצוע טכנולוגי מתקדם ומכניס. קורסים אלו אינם קלים והמועמד נידרש להיות בעל ידע מוקדם במחשבים ושליטה טובה באנגלית טכנית. בסוף הקורסים הללו נערכות בחינות ההסמכה של סיסקו, שבסופן מוענקת ההסמכה המקצועית המיוחלת למי שעובר את הבחינה. יש לציין שהבחינות עצמן אינן קלות, הן נערכות באנגלית ומצריכות שעות רבות של לימוד ורצוי גם פתרון של מבחנים קודמים, רבים ככל האפשר. האם המאמץ משתלם בסופו של דבר? התשובה היא חד משמעית- כן. הסמכות סיסקו טומנות בחובן לא רק יתרונות ניכרים למוסמך עצמו, אלא גם למי שמעסיק אותו. במאמר שלפניכם נרחיב בעניין זה.

יתרון למוסמך: ידע מקצועי נרחב

קורסי סיסקו, כמו למשל קורס CCNA, קורס CCNP או קורס CCIE אורכים זמן לא מבוטל, הם חובקים חומר טכני רב והבחינה בסוף מודדת אם המועמד אכן קלט והטמיע את הידע הזה, לצורך פתרון בעיות. על כן, מועמד שעבר את הבחינה בהצלחה יכול להיות שקט ורגוע ולדעת כי הוא בעל ידע מקצועי רלוונטי ומקיף, דבר ההופך אותו למקצוען בתחומו. במילים אחרות, אם כל מה שהמועמד השיג באמצעות תהליך ההתכוננות לבחינה (ומעבר הבחינה) הוא את רמת הידע הנדרשת ממומחה- כבר הושגה מבחינתו מטרה חשובה. לעומת זאת, מי שנכשל בבחינה יודע כי עליו לשפר את הידע המקצועי שלו, כדי שיהיה ברמה הנדרשת.

יתרון למוסמך: יוקרה מקצועית

איש מקצוע מחשבים

אין זה סוד כי הסמכות מקצועיות בינלאומיות, מטעם חברות כמו מיקרוסופט, צ'קפוינט או סיסקו, מקנות לאוחז בהן יוקרה מקצועית רבה. גם המעסיק וגם סביבת העבודה יודעים כי מדובר בבחינות לא קלות, שמי שעבר אותן בהחלט נחשב למומחה בתחומו, על כל היוקרה המקצועית הנובעת מכך. ברור כי יוקרה מקצועית תורמת לא רק לחיזוק האגו של המועמד אלא גם לאופן שהסביבה מתייחסת אליו, בייחוד במקום העבודה, קרי- בכבוד ובהערכה.

יתרון בקליטה לעבודה

יתרון חשוב מאוד למוסמך הוא שהסמכה מקצועית של סיסקו מקנה לו יתרון בקבלה לעבודה. מעסיקים רבים, במיוחד בחברות גדולות ומוערכות, מתעקשים על כך שהמועמד למשרה יהיה בעל תעודת הסמכה בינלאומית מוכרת. מכאן, שמועמד שיכול להציג רק תעודת סיום קורס, אפילו מטעם מכללת מחשבים ידועה ומוכרת, נמצא בעמדת נחיתות מול מועמד שיש לו תעודת הסמכה. עניין זה מקבל משנה חשיבות בתקופות של מיתון או אבטלה גואה, בה נלחמים מועמדים רבים על כל משרה פנויה.

שכר כפונקציה של הסמכה

מועמד לעבודה שהוא מוסמך סיסקו יכול לדרוש- וגם לקבל- תנאי שכר טובים יותר ממועמד שאין לו תעודת הסמכה. המעסיק לוקח בחשבון שיעלה לו יותר להעסיק מוסמך סיסקו, אך הוא מוכן ברצון לשלם את הפרמיה, משום שהוא יודע שהוא מקבל בתמורה את איש המקצוע הטוב ביותר (דבר המקנה למעסיק שקט נפשי).

אופק לקידום מקצועי

מועמד שסיים ללמוד אחד מקורסי סיסקו, כמו למשל קורס CCNA או קורס CCNP והצליח בבחינות ההסמכה, יכול לצפות, במשך הזמן, לקידום מקצועי בארגון בו הוא עובד. כאשר ההנהלה תתרשם מכישוריו המקצועיים, סביר מאוד שיוצע לו תפקיד בכיר יותר מבחינה מקצועית ואולי גם מבחינה ניהולית. זה המקום להוסיף שתפקיד ניהולי מתקדם (כמו למשל סמנכ"ל טכנולוגיות) עשוי להיות מותנה בלימודי מנהל עסקים במסגרת קורס או תואר שני.

יתרונות למעסיקים

אבל ההסמכה הבינלאומית אינה טומנת בחובה יתרונות רק למוסמך עצמו. עובדים בעלי הסמכות מקנים יתרונות חשובים גם לארגונים המעסיקים אותם. לראייה, סקר שנערך בשנת 2009 על ידי חברת המחקר IDC, גילה כי:

  1. ארגונים שיש בהם אחוז גבוה של אנשי מחשבים בעלי הסמכה מקצועית חוו כ-20% פחות תקלות מאשר ארגונים אחרים.
  2. ארגונים עם אחוז מוסמכים גבוה נזקקו פחות לתמיכה טכנית ממקורות חיצוניים לארגון.
  3. ארגונים בעלי אחוז מוסמכים גבוה הצליחו יותר בעבודתם מארגונים אחרים.

במילים אחרות, הסמכות מקצועיות מובילות את הארגון ליעילות תפעולית, עניין מהותי שכל מנכ"ל מעוניין בו.

טיפ לסיום

במאמר זה נוכחנו שהסמכה מקצועית של סיסקו היא חשובה מאוד, מבחינות רבות. אז לפני סיום, טיפ קטן: מכללות רבות מציעות כיום קורסי סיסקו מכל הסוגים. אם גם אתם שוקלים להירשם לקורס סיסקו כלשהו, בררו עם נציגי המכללה מהו אחוז העוברים את בחינות ההסמכה מקרב הבוגרים. ככל שאחוז זה גבוה יותר, סימן הוא שמדובר במכללה איכותית יותר, שהלימודים בה אכן יסייעו לכם לרכוש את ההסמכה המקצועית החשובה הזו.

במכללת IITC תמצאו מגוון הסמכות של סיסקו והסמכות נוספות בתחום המחשבים. פנו אלינו לקבלת מידע והכוונה נוספים.