כיצד להתקין ספק כוח למחשב?

התקנת ספק הכוח

התקנת ספק הכוח במחשב היא פעולה פשוטה למדי. לכל מקרה, הכינו את חוברת ההוראות המגיעה יחד עם הספק לצידכם ועקבו אחר ההנחיות הבאות:

 1. ראשית, נתקו את כל הכבלים המחברים את מארז המחשב לרשת החשמל, לקו הטלפון, לרשת המחשבים וכדומה. כעת, שימו את המארז על שולחן וסובבו אותו, כך שהפנל האחורי שלו יהיה מכוון אליכם.
 2. שחררו את ברגי הפיליפס המחזיקים את מעטה המארז במקומו והסירו את המכסה.
 3. כעת, כאשר כל חלקי המחשב חשופים בפניכם, נתקו בזהירות את כבלי החשמל מהמעבד, לוח האם ושאר הרכיבים במחשב, כמו הכונן הקשיח, כונן ה-DVD וכדומה.
 4. הסירו את ארבעת ברגי הפיליפס שמחזיקים את ספק הכוח הישן במקומו.
 5. כעת, סלקו את ספק הכוח הישן.
 6. הכניסו את הספק החדש למקומו, במקום הספק הישן.
 7. הבריגו חזרה למקומם את הברגים המחזיקים את הספק.
 8. חברו מחדש את כבל לוח האם לספק. שימו לב כי כבל זה יכול להתחבר לספק רק בצורה מסוימת.
 9. חברו מחדש את מחבר המעבד לספק.
 10. חברו לספק גם את מחברי הכונן הקשיח, ה-DVD וכדומה.
 11. כעת, הרכיבו מחדש את מכסה המארז, חברו את הברגים המחזיקים אותו במקומו והדליקו את המחשב.

מידע כללי על ספק כוח

מהו ספק כוח

ספק הכוח של המחשב הוא רכיב אלקטרוני, המספק לרכיבי המחשב מתח וזרם הדרושים לצורך פעולתם. ספקי כוח למחשב ארוזים במארזי מתכת ומכילים מאוורר אחד או יותר, לצורך קירורם. זהו רכיב מחשב חשוב, שכן ספק כוח איכותי ידאג לספק לחלקי המחשב מתח יציב גם במקרים של קפיצות מתח. ספק כוח בלתי איכותי לא יוכל להתמודד ביעילות עם קפיצות מתח וכתוצאה מכך עשויים להינזק רכיבי המחשב הרגישים למתח חשמלי. ניתן לומר כי ספק כוח איכותי יאריך את חיי המחשב וימנע תקלות ו"תקיעות" מרגיזות בעבודתו (מהסוג שמצריך אותנו לבצע אתחול מחדש).

מתי צריך החלפת ספק כוח

מתי נצטרך להחליף ספק כוח למחשב? דבר זה יידרש בעת שהספק הישן שלנו התקלקל (למשל- כאשר המאוורר שלו הפסיק לעבוד), כאשר אנו מבחינים כי הספק מתחמם מאוד, או כאשר אנו משדרגים את רכיבי המחשב ומתקינים בו רכיבים הצורכים יותר חשמל. ככלל, אם ביצענו שדרוג משמעותי ברכיבי החומרה של המחשב (לרבות התקנת מעבד חדש וכרטיס גרפי חזק יותר), ככל הנראה נצטרך גם להחליף את ספק הכוח שלו, שכן רכיבי מחשב אלו צורכים אנרגיה רבה יותר מהחלקים הישנים.

בחירת ספק כוח איכותי

טרם שנעבור לתיאור תהליך ההתקנה עצמו, כדאי לזכור שאנו מעוניינים שהספק החדש יהיה איכותי ככל האפשר. כדי לבחור ספק איכותי, רצוי להתייעץ עם טכנאי מחשבים ולשאול אותו איזה יצרנים נחשבים למותגים איכותיים. טכנאי המחשב גם ימליץ לנו על ספק בעל יכולת הספק המתאימה עבור כלל הרכיבים במחשב שלנו (הוא יצטרך לבצע חישוב מסוים לשם כך).

כמו כן, הנה עוד מספר כללי אצבע לבחירת ספק איכותי:

 • ספק כוח איכותי יהיה כבד למדי, מותקן בו לפחות מאוורר אחד, גדול למדי (רצוי אף יותר ממאוורר אחד)
 • הספק אינו מתחמם יתר על המידה בפעולתו (כדאי לבדוק זאת מראש לפני הקניה)
 • הספק פועל באופן שקט ויש עליו סימון כי הוא עומד בתו תקן בינלאומי לחיסכון באנרגיה
 • חשוב מאוד לוודא טרם הקניה, כי בספק הכוח יש את כל החיבורים המתאימים לרכיבי החומרה המותקנים אצלנו במחשב