איך להחליף לוח אם בכמה צעדים פשוטים?

הכנות להחלפה

לפני שאנו מחליפים לוח אם, חיוני שנבצע כמה דברים מקדימים:

 1. גיבוי כל המידע והתוכנות שבמחשב. זהו עניין קריטי. גבו את המידע לדיסק און קי (יש כיום התקנים כאלו בנפחים של 32 גיגה ויותר), או לדיסק קשיח חיצוני. ניתן גם להסתייע בתוכנות גיבוי למיניהן, חלקן חופשיות וחלקן בתשלום. פשוט חפשו בגוגל backup software ותמצאו שפע של קישורים לתוכנות כאלו.
 2. ערכו רשימה מסודרת של כל מספרי הרישוי של התוכנות שברשותכם, לרבות של מערכת ההפעלה, תוכנות אופיס וכדומה. ללא הכנסת מספרי רישוי אלו, לא תוכלו להפעיל את תוכנות המחשב הדורשות רישום, לאחר שתתקינו את לוח האם החדש.
 3. הסירו תוכנות הדורשות אקטיבציה, או הפעילו את מצב deactivate שלהן. זאת משום שחלק מתוכנות אלו עלול "לחשוב" בטעות, שהתקנת לוח אם חדש מהווה ניסיון לשכפל אותן באופן בלתי חוקי.
 4. התקינו דרייברים חדשים, המתאימים ללוח האם החדש.
 5. בדקו את הגדרות הדיסק הקשיח, כדי לוודא שהן תואמות לדרישות לוח האם החדש.

החלפת לוח האם

 1. הכינו בהישג יד שקיות אנטי סטאטיות. בשקיות אלו תשימו את רכיבי המחשב הרגישים לחשמל סטטי, כמו למשל כרטיסים גרפיים וזיכרונות.
 2. הסירו את תעלת האוורור, המוליכה אוויר מהמאוורר אל שאר חלקי המחשב.
 3. הסירו את חיבורי החשמל של הכרטיסים ואת המאווררים.
 4. הוציאו את ספק הכוח של לוח האם הישן.
 5. הסירו בעדינות את הכרטיס הגרפי ושימו אותו בשקית אנטי סטטית.
 6. הסירו כרטיסי מחשב אחרים, כמו את כרטיס הרשת האלחוטית למשל.
 7. הוציאו את הכבלים מערוץ ה- SATA (SATA port).
 8. הסירו את כל הכבלים מהתקני הפאנל הקדמי של המחשב (כמו למשל חיבורי USB, Firewire וכד')
 9. לוח האם אמור להיות חופשי עכשיו. כעת, הוציאו את זיכרונות ה- RAM ממקומם והניחו אותם בשקית אנטי סטטית.
 10. הסירו את התקן הקירור של המעבד. כעת, שחררו את המעבד ממקומו. העבירו את המעבד ללוח האם החדש. בדרך כלל תצטרכו להדק את המעבד למקומו באמצעות מנוף קטן, הנמצא על גבי תושבת המעבד. לשם כך ייתכן ותידרשו להפעיל מעט כוח.
 11. הסירו את לוח האם הישן ממקומו. שימו לב שישנם לא מעט ברגים שתצטרכו להסיר ולפיכך נדרשת כאן מעט סבלנות.
 12. הכניסו את לוח האם החדש למקומו. וודאו שכל הברגים מוברגים היטב במקומם.
 13. הכניסו למקומם את הזיכרונות, הכרטיס הגרפי והתקן הקירור. תצטרכו להדביק את התקן הקירור למקומו באמצעות שכבה דקה של דבק תרמי.
 14. חברו מחדש את כבלי ה-SATA, ספק הכוח וכבלי ההתקנים של הפאנל הקדמי.

בדיקה שהכול עובד כשורה

לאחר ההתקנה, יש כמובן צורך לבדוק שהלוח החדש מתפקד כראוי. לשם כך נשים לב:

 1. שהזיכרונות יושבים היטב במקומם.
 2. שמאוורר המעבד מחובר לספק הכוח.
 3. שחיברנו היטב את כל המחברים השונים.
 4. נחבר את כבל החשמל לשקע וגם את המקלדת, עכבר, הרמקולים וכבלי הרשת.
 5. נדליק את המחשב.
  כאשר מערכת ההפעלה עולה, יש צורך ללחוץ F2 או Del (בהתאם לסוג לוח האם) כדי להיכנס להגדרות ה-BIOS ולשנותן, בהתאם להנחיות יצרן לוח האם.

מידע כללי על לוח אם

תפקידו של לוח האם

mother board image

לוח האם הוא אחד החלקים החשובים ביותר במחשב. זאת משום שכל פעילות המחשב מתבצעת באמצעות רכיבים אלקטרוניים הבנויים עליו, או מקושרים אליו (קרי- המעבד, כרטיסי הזיכרון, המעבד הגרפי וכד'). אבל אחד הפרמטרים ההופכים את לוח האם לבעל חשיבות רבה במיוחד, הוא שרכיב זה גם קובע את יכולת השדרוג העתידית של המחשב. כך למשל, לא נוכל לשדרג בעתיד למעבד חזק יותר אם לוח האם אינו תומך במעבד כזה. כמו כן, אם נרצה להתקין זיכרונות מהירים יותר, נצטרך לוודא קודם שלוח האם אכן תומך בהתקנתם.

הצורך בשדרוג

בהתחשב באמור לעיל, לא פלא שלעיתים עולה הצורך לשדרג את לוח האם, היינו- להחליפו בלוח אם מתקדם יותר. החלפה כזו תאפשר לנו להתקין על לוח האם החדש את רכיבי החומרה המתקדמים ביותר ובכך להבטיח שהמחשב שלנו יהיה מהיר ויעיל. כמובן שלעיתים צריך לחליף את לוח האם, אם הוא חדל לתפקד מסיבה כלשהי. ראוי להקדים ולומר כי שדרוג לוח אם אינה פעולה המומלצת לאנשים חסרי ידע טכני. בדרך כלל מבצע אותה טכנאי מחשבים או לכל הפחות אדם שלמד קורס טכנאי מחשבים, שם התנסה בפעולות כגון אלו. במאמר שלפניכם נבין כיצד לבצע את ההחלפה.

לסיום, אם אתם צריכים להחליף לוח אם אך ההנחיות הללו נראות לכם מסובכות, השאירו את התקנת הלוח לבוגרי קורס טכנאי מחשבים. אנשי מקצוע אלו מיומנים בהתקנת רכיבי מחשב ואביזרים היקפיים למיניהם. כל טכנאי מחשב ישמח לסייע לכם בעניין זה, תמורת סכום לא גבוה.


המאמר בחסות: מרכז ללימודי טכנולוגיה ותקשורת IITC