האץ את מהירות המחשב האיטי שלך בחמש דקות!

מחשב איטי הוא דבר מתסכל מאוד. אם אתם מבחינים כי המחשב שלכם הולך ונעשה איטי, אל ייאוש: יש מה לעשות. לפניכם סרטון עם שלל הצעות מועילות ואף הסבר מפורט יותר, בעברית.

להלן כמה פעולות שיסייעו לכם להגביר את מהירות העבודה של המחשב

 • קודם כל, בדקו שאכן מדובר במחשב איטי ולא רק בחיבור אינטרנט איטי

  כך לדוגמה, אם אתם מפעילים משחקים ברשת, מורידים קבצים או שולחים מיילים ופעולות אלו מתבצעות באופן איטי מהרגיל, בדקו שמהירות הגלישה שלכם לא הואטה מסיבה כלשהיא. התקשרו ובררו את העניין מול מחלקת התמיכה הטכנית של ספק האינטרנט שלכם.

 • בצעו אתחול מחדש (ריסטארט) למחשב. פעולה פשוטה זו יכולה לעזור מאוד בזירוז פעולתו של המחשב.
 • האם יש לכם מספיק זיכרון RAM? חוסר בזיכרון מסוג זה יאט את מהירות העבודה של המחשב. בדקו כמה זיכרון RAM יש לכם באמצעות רצף הפעולות הבא (מתייחס לחלונות 7 באנגלית) : לחצו על Start, קליק ימני על Computerואז : Properties. במידע המופיע תחת System, ליד Installed memory (RAM) , תוכלו לראות את כמות הזיכרון שלכם. מחשבים מודרניים יפעלו במיטבם כאשר יש להם לפחות שני ג'יגה של RAM. אם יש לכם פחות מכך, תוכלו לרכוש זיכרון מסוג זה בחנויות המחשבים (לא מדובר ברכיב יקר במיוחד) ולהתקינו בעצמכם, או באמצעות טכנאי. דבר זה יגביר את מהירות העבודה של המחשב בצורה ניכרת.
 • תהליכים המתרחשים בעת עליית מערכת ההפעלה (Start up processes) , יכולים להאט מאוד את מהירות עבודתו של המחשב. תהליכים אלו צורכים הרבה זיכרון RAM ומאטים את טעינת מערכת ההפעלה. לכן, בדקו אילו תהליכים באמת דרושים לכם ועל אילו ניתן לוותר. כדי לראות את רשימת התהליכים המתרחשים בעת עליית המחשב, לחצו על Start ואז רשמו בשורת החיפוש msconfig.exe. לחצו על אייקון התוכנה המופיע בתוצאות ואז על לשונית Startup. בצורה כזו, תוכלו לצפות בכל התהליכים המתלווים לעליית מערכת ההפעלה. לאחר מכן, תוכלו להסיר תהליך ספציפי (וגם יותר מתהליך אחד) על ידי לחיצה על הצ'ק בוקס בסמוך לשם התהליך. שימו לב: אל תבטלו שום תהליך אם אינכם בטוחים כי הוא אינו נחוץ לפעולתו התקינה של המחשב שלכם. לשם כך ייתכן ותצטרכו להתייעץ עם טכנאי מחשב או עם משתמשים מנוסים.
 • ריבוי אייקונים על מסך המחשב יכול להאט מאוד את מהירות הטעינה של מערכת ההפעלה. ניתן לפתור זאת באופן פשוט: סדרו את האייקונים המופיעים על מסך המחשב שלכם בתוך תיקיות. צרו כמה תיקיות ובתוך כל אחת מהן שימו אייקונים רלוונטיים, למשל: תיקיית עבודה, תיקיית תחביבים, תיקיית תחזוקת מחשב ועוד. בצורה כזו, לא יצטרך המחשב "להתאמץ" ולהציג כל אייקון ואייקון (דבר הדורש ממנו זמן עבודה יקר) אלא רק את האייקונים של המחיצות שיצרתם.
 • בצעו איחוי של הדיסק הקשיח (Defrag). המחשב שומר פיסות מידע בכל אזורי הדיסק הקשיח. איחוי הדיסק יקבץ יחדיו את פיסות המידע הרלוונטיות לכל תהליך שהמחשב אמור לבצע. בצורה כזו נחסך מהדיסק הקשיח זמן עבודה יקר ומהירות פעולת המחשב מואצת. אם תלחצו על Start ואז תרשמו בשורת החיפוש Disk Defragmenter, תגלו את כלי האיחוי של חלונות 7. לחיצה על Analyze Disk תגלה לכם אם תהליך האיחוי אכן נידרש ולחיצה על Defragment Disk תבצע את התהליך עצמו. לתשומת לבכם: אם מעולם לא ביצעתם איחוי לדיסק הקשיח, ייתכן ומדובר בתהליך של כמה שעות. התאזרו בסבלנות.

אם כל הטיפים הללו לא מספיקים לכם ואתם מחפשים עצות נוספות כדי להאיץ את מהירות העבודה של המחשב, נסו את העצות הנוספות להלן:

 1. במידה ונדבקתם בוירוסים או שאר תוכנות זדוניות, מהירות העבודה שלכם תואט באופן מורגש. כדי לוודא שזה אינו המקרה, בצעו סריקת וירוסים באמצעות תוכנה טובה, כמו למשל AVG או AVAST (שאינן עולות כסף). תוכנות אלו גם יסייעו לכם להיפטר מהווירוס במידה ונתגלה כזה. זכרו לעדכן את התוכנות הללו באופן סדיר, כדי לשמור על האפקטיביות שלהן.
 2. הסירו קבצים זמניים. קבצים מסוג זה יכולים לתפוס במשך הזמן נפחים עצומים במחשב ולעכב מאוד את פעולתו. תוכנה חינמית פופולארית בשם Ccleaner תסייע לכם להיפטר מקבצים זמניים בקלות ובמהירות. חפשו אותה באינטרנט, הורידו אותה והתקינו אותה במחשבכם.
 3. למשתמשים מתקדמים: בצעו ניקוי ואיחוי לקובץ ה-Registry של המחשב. תוכנת ה- Ccleaner שהזכרנו קודם יכולה לסייע לכם בניקוי ה- Registry . תוכנה חינמית אחרת, בשם Auslogics Registry Defrag תסייע לכם לאחות את הקובץ החשוב הזה. בצורה כזו, תגדילו את מהירות העבודה של המחשב בצורה משמעותית.

המאמר בחסות: מרכז ללימודי טכנולוגיה ותקשורת IITC