איתור וטיפול בבעיות מסכי מחשב נייד

תקלה במסך המחשב הנייד יכולה להיות מרגיזה מאוד (למשל, אם התמונה מעוותת) או אפילו למנוע מאיתנו לנו לעבוד בכלל (במקרה שהמסך חשוך לחלוטין). אם יש לכם בעיה במסך, בדקו קודם כל שהמחשב עצמו מופעל ואחר כך בדקו את הדברים הבאים:

  1. שימו לב לכפתור קטן הממוקם מעל המקלדת, בין המקלדת למסך עצמו. כפתור זה נלחץ כאשר אנו סוגרים את המכסה ותפקידו- לכבות את המסך. בדקו אם הכפתור הזה לא נתקע.
  2. חברו מוניטור חיצוני לחיבור ה-VGA של המחשב הנייד. אם הצג החיצוני מראה תמונה אך מסך המחשב הנייד עדיין חשוך, כנראה שיש לכם בעיית חומרה במסך הלפטופ.
  3. כבו את המחשב הנייד לחלוטין. אחר כך, הדליקו אותו מחדש, ואם אתם מבחינים בתמונת לוגו היצרן המופיעה על הצג- סימן הוא שהמסך עובד. אם המסך מחשיך אחר כך, כשמערכת ההפעלה עולה, ככל הנראה יש לכם בעיה הקשורה לדרייבר במערכת ההפעלה. מאידך, אם כשמערכת ההפעלה עולה אינכם יכולים בכלל לראות את לוגו היצרן על הצג- סימן הוא שהמוניטור עצמו כנראה התקלקל. במקרה זה תצטרכו ליצור קשר עם היצרן או עם מעבדה מוסמכת, כדי להסדיר את הבעיה.

אם ההצעות לעיל אינן עוזרות, הנה עוד כמה הצעות לאיתור וטיפול בבעיות של מסכי מחשב נייד

  • אם, בנוסף למסך חשוך, אינכם יכולים לגלות כל "סימני חיים" במחשב לאחר שהדלקתם אותו, ייתכן והבעיה אינה רק במסך הנייד אלא במחשב עצמו- סימנים מקדימים לכך שזה עשוי להיות המצב הנם רעש מהמאוורר או מהכונן הקשיח. במצב כזה, ייתכן וישנה תקלה בלוח האם או שהמעבד הגרפי חדל לפעול. מומלץ לקחת את המחשב למעבדה מוסמכת לטיפול בתקלה.
  • אם אתם מבחינים בפסים ישרים ודקים לאורך המסך, הרי שהתקלה נובעת מכשל בפעולת אותם טרנזיסטורים, האחראים על פעולת הצג- גם במקרה זה, הטיפול הוא עניין למעבדה מוסמכת.
  • אם המסך שטוף בצבעי אדום או כתום, או שהבהירות שלו אינה שווה בכל אזוריו, ככל הנראה נידרש כאן להחליף את שפופרת ה-CCFL- עניין זה יבוצע בידי אנשי מקצוע בלבד ולעיתים (תלוי במחיר המחשב) אינו שווה את ההשקעה - כדאי לברר.
  • במקרים מסוימים, אם המסך חשוך לחלוטין, עשוי פרוק וחיבור מחדש של מחברי המסך לפתור את הבעיה. המחברים הללו מצויים באזור המכסה ומאחורי המחשב. כמובן שזוהי עבודה עבור טכנאי מחשב מוסמכים.

המאמר בחסות: מרכז ללימודי טכנולוגיה ותקשורת IITC