מדוע חשוב לגבות דרייברים ואיך עושים זאת?

דרייברים הן תוכנות מחשב, השולטות ומפעילות התקנים חיצוניים וגם כרטיסים פנימיים. כך למשל, מוניטור, מדפסת, צורב, כונן חיצוני, כמו גם כרטיסי קול ומסך- כל אלו מופעלים הודות לדרייברים. משתמש נבון ידאג לגבות את הדרייברים שלו מעת לעת. מדוע זה חשוב ואיך לעשות זאת, על כך במאמר שלפניכם.

חשיבות גיבוי דרייברים

חשוב מאוד לגבות את הדרייברים לכונן חיצוני, דיסק און קי או להתקן אחסון אחר (אפילו שטח אחסון ברשת). הסיבה לכך היא שלעיתים מתרחשות תקלות מחשב, הפוגעות בין השאר בדרייברים מסוימים. ללא תפקוד תקין של הדרייברים, לא נוכל להפעיל את ההתקנים החיצוניים או הכרטיסים הפנימיים, או שנחוש שיבוש מהותי באופן פעולתם. כך למשל, אם פגע במחשב שלנו וירוס או תוכנה זדונית (malware), ייתכן ולא נוכל להפעיל את הכונן הקשיח או לראות דבר על המוניטור. כמו כן, לפעמים אנו מתקינים התקן חיצוני או כרטיס מסוים, הגורמים לקריסת מערכת ההפעלה ולפגיעה בדרייברים. גם שחזורים של מערכת ההפעלה למצב בו הייתה לפני זמן מה- עלולים לפגוע בדרייברים. זאת ועוד: אנו עשויים לאבד את המדיה בה קיבלנו את הדרייבר לראשונה (CD, DVD) ו"להיתקע" במצבי חירום בלי התוכנות הללו. מסיבות אלו, כדאי מאוד שהדרייברים הקיימים שלנו יהיו מגובים ובהישג יד, מוכנים להתקנה מחדש.

כיצד מגבים דרייברים?

הדרך הטובה והקלה ביותר לגבות דרייברים היא באמצעות תוכנות שנכתבו במיוחד לשם כך. ניתן למצוא ברשת כמה תוכנות חינמיות פופולאריות ולהלן שתיים פופולאריות במיוחד.

  1. Double Driver – זוהי תוכנה פשוטה וקלה לתפעול. התוכנה מציגה למשתמש אפשרות לגבות את כל הדרייברים או רק חלק מהם, לפי בחירתו. גם התקנת הדרייברים מחדש, לאחר הגיבוי, היא תהליך פשוט ומהיר. זוהי תוכנה אמינה שזכתה לביקורות חיוביות רבות. מאחר והיא כלל אינה דורשת התקנה, ניתן לאחסן אותה גם על דיסק און קי ולהשתמש בה על גבי כל מחשב.
  2. DriverBackup – זוהי תוכנה הכתובה בקוד פתוח, המפותחת החל משנת 2006. ממשק המשתמש של ה-DriverBackup בסיסי מאוד, כך שהיא נוחה לתפעול גם בידי משתמשי מחשב מתחילים. התוכנה מאפשרת גיבוי, שחזור והסרה של דרייברים מכל הסוגים. גם כאן, אין צורך להתקין את התוכנה והיא "רצה" ישר מדיסק און קי.

כדי לאתר את הכתובת להורדה, פשוט הקלידו בגוגל את שם התוכנה. כתובת אתר היצרן תופיע בתוצאות.

רוצים לדעת עוד על גיבויים, תוכנות, רשתות מחשבים ועוד? מכללת IITC מציעה קורס טכנאי מחשבים למתחילים, בו תרכשו את כל הידע הדרוש לכם לטיפול במחשבים.